Насилие, използване на лютив спрей и арести белязаха 56-ия ден на гражданското недоволство срещу управлението на Бойко Борисов и срещу главния прокурор Иван Гешев.
Какво се случи?
За старта на новия политически сезон беше обявен и голям протест под наслов „Велико народно въстание“. От рано сутринта в „Триъгълника на властта“ и пред сградата на бившия Партиен дом, който от днес помещава новата зала на Народното събрание, се събраха протестиращи.
На място имаше и сериозна концентрация на полиция и жандармерия. Всички служебни входове към новото Народно събрание бяха отцепени с полицейски кордони и автомобили на жандармерията.
Напрежението между протестиращи и полиция ескалира на няколко пъти. Униформените използваха лютив спрей, за да разпръснат хората, като при действията им бяха обгазени и екипи на bTV.
Според протестиращите полицията неведнъж ги е провокирала. Разказват и за полицейско насилие.
Какво се случи… според полицията
Шефът на СДВР Георги Хаджиев посочи, че 30 сред задържаните 35 души са от политическа сила, за която прокуратурата е поискала заличаване. Припознали се, от партия „Възраждане“ възразиха, че арестуваните техни членове са само седем и без криминални регистрации.
„Действията на полицията са изцяло в рамките на закона. Дори реакциите им са по-пасивни, отколкото се налага. Това не са мирни протестиращи, а ултраси, докарани от провинцията“, заяви той по време на брифинг.
Столичните полицаи показаха травмите си пред медиите и заявиха, че са били нападнати от провокатори.
От полицията предупредиха, че при продължителна ескалация на напрежението от страна на протестиращите, униформените може да използват и сила.
Протестът в цифри
Общо 45 протестиращи, полицаи и журналисти са потърсили медицинска помощ в ранния следобед.
От тях шест са хоспитализирани – двама цивилни и четирима полицаи.
Над 30 са подадените фалшиви сигнали. В медиите се появи и информация, че има намушкан полицаи, но това беше опровергано от столичната спешна помощ.
Медиците коментираха още, че използваният от полицаите лютив спрей е клинично тестван и „предполага някаква степен на безопасност“.
Общо 10 лекарски екипа са се отзовали на сигналите.