С уникална възстановка на боевете на Шипка завършиха тържествата по повод 135-тата годишнина от Шипченската епопея. В сцената, която пресъздаде решаващите за края на Руско-турската война сражения, участваха 300 души. Много от тях - наследници на опълченци, отбранявали върха преди 135 години.
„Идвам всяка година в памет на загиналите и в това число на прапрадядо ми, който е бил тежко ранен тук. Преживял е войната и сега аз затова сега съм тук", казва д-р Сотир Караниколов.
Преди години Ангел Вранчев довел на върха свой колега от Новосибирск, който не знаел нищо за войната.
Неговото първо впечатление беше, че ние българите знаем имената на руските генерали. 8 месеца по-късно започна той да ми разказва и се оказа, че негов прадядо е участвал в боевете на Шипка, спомня си Ангел.
Само за днешната постановка на връх Свети Никола бяха изстреляни повече от три хиляди хаосни патрона.
За разлика от театъра във възстановката се участва с оригинални оръжия и униформи - колекционерска рядкост.
Решаващата за края на Руско-турската война битка приключва с победа за пет пъти по-малобройните руски и български части. Възстановката - също, но в днешния случай и победителите, и победените се поздравяваха и прегръщаха.
Някога в боевете 6 хил. руски войници и български опълченци се изправят срещу 40 хил. души от армията на Сюлейман паша, който се опитва да премине Шипченския проход, за да помогне