Понеделник бе Ден на траур в две черноморски общини - Бургас и Приморско. Там почетоха паметта на двете жени и мъжа, които станаха жертва на наводненията в изминалите дни. Равносметката в Хасковско показва 200 къщи пострадали от наводнението, два скъсани язовира , шест скъсани диги на реки, един отнесен път, стотици удавени животни и хиляди декари земеделски земи под вода.
В деня на траур в Бургас и Приморско
В деня на траур флаговете на площада пред общината и на входовете на Бургас са спуснати наполовина. Тази сутрин и в Приморско също беше обявен ден на траур. Три са жертвите на водния ад в двата морски града. 69-годишната Недялка Танева и 21-годишната Красимира Желязкова се удавиха в придошлата вода, заляла пътя Созопол-Бургас. Двете бургазлийки бързали да се приберат. 27-годишният Исуф Исуфов, родом от град Връбница, беше открит удавен от придошлата река Ропотамо, в района на Ясна поляна.
В знак на съпричастност към трагедията на близките на жертвите са отменени всички събития в Бургас и в Приморско. Политическите партии също отложиха проявите си за понеделник. Възстановяването на засегнатите райони върви бавно. Тотална разруха цари и в рибарското селище Ченгене скеле.
Адът от първо лице
Оцелял по чудо във водния ад край пътя Созопол-Бургас, Стоян Танев не може да прежали съпругата си. Недялка дори не успяла да излезе от завлечената в дерето кола. „Издърпах я, почти излезе от колата, обаче през това време дойде някаква страхотна вълна и като ни удари двама, защото тя се държи с двете ръце за моята дясна ръка, откъсна ни, мен ме повлече водата”, разказа мъжът.
Успява да се задържи за отворения прозорец, а когато водата залива цялата кола, се добира до покрива. Два часа се бори със стихията, в тъмното чува викове отвсякъде. „Като светне светкавицата, виждам, че едното момче, което е шофьорчето, е излязло до половината от предната врата и се държи за едно дърво и вика „Помощ!" Отдолу под мен се чуват гласове „Помощ", женски и мъжки, и от другата ми страна също се чуват гласове „Помощ! Помощ!", спомня си Стоян Танев, който оцелял в потопа.
Благодарен е на момчетата, които го издърпали с помощта на кабел. Два пъти се връщал за съпругата си, но го спирали. „Съпругата ми беше един златен човек, инженер-химик, аз съм минал ад, 20 километра нощен ад съм карал да стигна до равното място и да погубя съпругата си”, допълва мъжът.
Сега си дава сметка, че в кошмарната нощ никой не спирал движението, въпреки че пътят вече бил наводнен. Като през водна стена минал петнайсетина километра за близо два часа, но се подвел по движещите се пред него коли. „Не обвинявам никого... въпросът е, че на един международен път, на един оживен туристически път, не може час и 40 минути да няма реакция за някакво ограничаване на движението”, смята Стоян Танев.
Тримата младежи, спасили част от бедстващите, излагайки на опасност собствения си живот, бяха наградени от кмета на Бургас в деня на траур. „Имаше 4-5 човека от горе на тавана на една кола, две момичета и три момчета, мисля, че бяха. Те ги дърпаха на плиткото и от там ги изведох вече близо до пътя”, обясни единият от спасителите Марин Гърков.
Третата жертва на потопа - 27-годишният Иусуф Исуфов, е родом от град Връбница в Шумен.
Тежка равносметка в Хасковско
На третия ден от бедствието равносметката от Хасковско е тежка: над 200 пострадали от наводнението къщи, два скъсани язовира , шест скъсани диги на реки, един отнесен път, стотици удавени животни и хиляди декари земеделски земи под вода. Все още няма точна оценка на размера на щетите като стойност, но със сигурност бедствието ще струва много и на хората, и на държавата.
В Община Димитровград трети ден мъж бедства по собствено желание във вилатата си, която е под вода. Засега новините са, че човекът е добре. Телефонът му работи и той е в непрекъсната връзка със семейството си. Първият етаж от вилата му е под вода, но той се е изтеглил на втория етаж и има достатъчно вода и храна, за да преживее още няколко дни.
За по-малко от денонощие река Мартинка отнесе път и спря автобусите между четири села в Димитровградско. Междурверменно р. Меричлерска също излезе от коритото си и заля пътя. Допълнително притеснение са скъсаните диги на реките.
Кметовете на селата, които разрушеният път свързва с Димитровград, днес поискаха спешна помощ от държавата. Четири села остават изолирани, а над 50 деца, които пътуват ежедневно, трябва да ползват обходен маршрут, който е с 30 км. по-дълъг от този в момента.
"Европейският кризисен център е в контакт с българските власти във връзка с последните наводнения. На линия сме да помогнем, ако е нужно". Това се казва в съобщение на българския еврокомисар Кристалина Георгиева, качено във Фейсбук. Тя подчертава, че "засега оценката на българските власти е, че могат да се справят със собствени сили и не е поискана европейска помощ по линия на механизма".
Доброволци дойдоха в бедстващото село Странско
Водата в областта се оттегли почти навсякъде, а в най-пострадалото от пороите село Странско, вече пристигнаха първите доброволци, които се включиха в почистването на наводнените къщи.
Събирано цял живот, цялото имане на дядо Кольо отиде на боклука. Неговата къща е една от тези, в чието разчистване се включиха помощници. „Винаги съм гледала скептично на това което са правили младите хора, но сега се убеждавам на 100%, че младите хора са много отговорни. Вече имам вяра”, сподели Ирина Димитрова.
„В България стана така, че всеки иска нещо и безплатно никой не работи, а пък точно така трябва , от тези хора какво да искаме?”, коментира един от доброволците - Димитър Челингирян.
Комисия започна описа на щетите, за да е ясно кой какво е изгубил, без да е ясно обаче дали пострадалите ще бъдат обещетени.
За да се избегнат чревни инфекции, здравните власти предупредиха да не се яде храна, залята от водата, включително и зимнината. „С най-късе инкубация е дизентерията от 1 до 7 дни, трябва да има готовност първо за това”, обясни д-р Снежана иванова от РЗИ Хасково.
Община Димитровград започна кампания за набиране на средства за пострадалите. „Най-важното е осигуряване на питейна вода, пакетирана храна”, посочи кметът Иво Димов.
Кметове на села в общината поискаха спешен ремонт на отнесения от пороя път между Димитровград и Симеоновград. Допълнително притеснение са скъсани речни диги.
Заради потопа Върховната административна прокуратура започна проверка в Басейновите дирекции, в общините и областните управи на засегнатите от наводнения райони. От държавното обвинение вече са констатирали административни нередности, които се повтарят в пострадалите места. До 24 октомври проверката трябва да отговори на въпросите дали по местата е извършена предварителна оценка на риска от наводнения, осъществяван ли е контрол и дали собствениците и ползвателите на язовирите са направили аварийни планове.
Бедствено положение в Георги Дамяново, Монтанско
Бедственото положение в монтанската община Георги Дамяново остана и в понеделник. Така е и в старозагорската община Опан и в още няколко села от Раднево. Пострадалите там недоволстват от малките парични помощи.
Двете най-тежко пострадали монтански села са Говежда и Дълги дел. Те вече са с възстановено електрозахранване, но водата е негодна за пиене. Много жители на Дълги дел все още са изолирани заради разрушени мостове, храна и вода им се доставя през обходни планински маршрути. Поне десет от къщите са опасни за обитаване заради подкопани мостове.
В бедствената нощ Петя Димитрова се озовала в капан заедно с двете си деца, докато къщата й се срутвала. Спасителните екипи били безсилни да ги изведат. „Просто отвсякъде имаше вода и бяхме блокирани вътре. Ние бяхме отишли в другата стая, която не е паднала, но можех да видя, че е отнесен целия бряг”, спомня си жената.
На пътя на водата била и къщата на Радин и Илонка Димови. Те първи опитали да помогнат на майката. „Досега по-тъмна нощ не е била, нищо не се виждаше и стоях на вратата да хващам разни неща, защото плуваше всичко. Хладилникът плуваше, всичко плуваше”, разказа Радин Димов.
Все още в сила е бедственото положение в община Опан и в пет села на територията на Раднево. От понеделник социалните работници започнаха да обикалят пострадалите къщи в засегнатите райони.
Наводнените домакинства могат да получат по 325 лв. еднократна помощ. „Всяко едно лице може да ги попълни и да кандидатства, социалните работници ще минат на социална анкета и ще отпуснем помощи”, обясни Петя Чакърова от Дирекция „Социално подпомагане” в Стара Загора.
Много хора от залятото от дъждовете старозагорско село Еленино се надяват държавата да ги подпомогне, за да преодолеят по-лесно щетите от бедствието. „Всичкото е мокро, унищожено е зърното ни и животни имаме, не знам как ще ги храним”, притеснена е Златка Мдажрова.
Други обаче, заради пренебрежителния размер на помощта, ще разчитат само на себе си.