Отбелязваме 149 години от обесването на Васил Левски. В цялата страна българите сведоха глави пред делото на Дякона и тръгнаха по неговите стъпки.
В 19:00 ч. продължава поклонението на граждани пред подвига на националния ни герой, Васил Левски при паметника му в София.
До 20:00 ч. там ще има почетни часови, а по-рано тук се състоя гвардейска церемония с поднасяне на венци и цветя.
В памет на йеродякон Игнатий днес се проведе и панихида в храм "Света София". Както така и на много места у нас бяха отбелязани 149 години от изпълнението на смъртната присъда на Апостола.
И днес хиляди граждани поднесоха цветя в знак на преклонение пред делото на идеолога на националната ни революция - Васил Левски.
Държавният глава Румен Радев заяви, че Апостола остава символ на българското достойнство.
„Нашата почит към Левски изисква не само смирение към гибелта му, но и дързост да следваме делата му. Историята няма да прости, ако ние не се върнем на пътя на чистата и свята република, която той ни завеща“, каза президентът.
„Нека да покажем, че можем да сме независими и можем да претворим думите на Левски за чиста и свята република в дела“, пожела министърът на правосъдието Надежда Йорданова.
Историците са категорични, че смъртната присъда на Дякона е изпълнена на 18 февруари 1873 г. Заради недоразумение при преминаването от Юлианския към Грегорианския календар обаче, постепенно се налага датата 19 февруари.
В Ловеч се провежда традиционното факелно шествие в памет на Васил Левски.
И тази година шествието събра хора от цялата страна. Мотото на гражданското събитие е "149 години безсмъртие". Пламъците на факлите символизират жертвоготовността на Левски и нетленните идеали, които ни е завещал. Събития възпоменания имаше и по - рано тази събота - в Ловеч, в Къкрина и в родния град на Апостола - Карлово.
В Карлово стотици се стекоха, за да отдадат почит пред паметта му. Сред първите дошли на паметника със своите деца е и един от потомците на Васил Левски - Стефан Караиванов.
„Аз мисля за всеки българин е важно да отбелязва този ден и който може да бъде на място, разбира се, защото ние всички трябва да носим в своите сърца Левски. Той е нашата икона, той е нашата светиня, той е нашия път напред“, казва Стефан.
Последва шествие, на което всички минаха през местата, свързани с живота и делото на Апостола - църквата, в която е служил, Бухаловия хан, където е пребивавал и родната му къща.
Близо 70 души в знак на признателност поеха по стъпките на Дякона от Ловеч, през Пази мост, до Къкрина.
Хора от цялата страна се стекоха в Къкринското ханче, където Васил Левски е бил заловен.
Вечерта факелното шествие буквално озари Ловеч. А крайната точка, към която участниците са се запътили е най-големият паметник на Васил Левски, извисяващ се величествено над квартал "Вароша".