Вече 12 години секачите вървят две-три крачки преди горските. А осъдените за незаконна сеч могат да се преброят на пръсти. По следите на нарушителите, които секат гората незаконно, тръгна репортерът Канна Рачева. Разследването й „Гор(с)ка реалност” ще бъде излъчен в bTV Репортерите в събота след Централната емисия на bTV Новините.

Бончо Бончев от Дряновското село Денчевци разказва, че тази зима сечта става все по-голяма и по-голяма.  „Секат главоломно. Имам 250 квадрата - те го изсекли. Надолу - на всичките. Никой не ме е питал. Чувам, като режат, те какво - да секат с главата? Аз съм на 80 години старец, на 84 години! И какво - да си късаш главата”, оплаква се възрастният мъж.

В гората Бончо Бончев и екипът на bTV се натъкнаха на камион с дърва. Мъжете, които товарят камиона обясниха, че не знаят името на началника си. „Отговорникът от Съвета, от общината в Дряново”, казват мъжете, като съвсем се объркват.

От общината в Дряново отказаха да дадат информация. От фирмата-превозвач - също.

Окръжната прокуратура в Габрово обясни, че миналата година голяма част от делата за незаконна сеч са прекратени, преди да стигнат до съда. В целия район осъдените са едва двама, а все повече от горските служители се обезверяват и отказват да свидетелстват в наказателните процеси.

Гората – вреди след ползите

Справянето с проблема с незаконната сеч не е задължение само не МВР, на прокуратурата или на местния кмет – това е обща задача, коментира авторът Канна Рачева.

„Гората е едно дърво с много корени – икономически, социален и екологичен. Ако всички корени са еднакво добре разположени, дърветата ще стоят здрави и ще растат нагоре. Когато обаче едно общество е бедно, гората остава само за социални функции – използваме гората за огрев, за мебели. Когато си здрав, ще я използваш за абсолютно всичко”, обясни репортерът.

По думите на Канна Рачева в схемите за незаконна сеч, които са еднакви през последните 12 години, проличават кръговете на влияние. „Ако кметът не позволява сечта, следващата връзка ще се скъса. Ако от прокуратурата са честни, трябва да се стига до съд, но тогава се стига до тези от началото и идват едни свидетели, които отричат всичко, и веригата се къса. Така се формират обръчите”, обясни тя.

Според нея вината не е на Министерството на земеделието. „Зам.-министърът Георги Костов е специалист, който заема този пост в три кабинета. От 2011 г. България има най-модерния Закон за горите, но не се прилага”, изтъкна Канна Рачева.

„За тези 12 години, откакто се занимавам с незаконна сеч, са се сменили 7 кабинета, а проблемите са едни и същи, макар че интересите са други. През 2003 г. схемата беше същата, просто има интерес тя да се запази”, подчерта журналистът.

Според нея след мораториума за износ на дървесина могат да се очакват още положителни развития.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement