Почти 1% намаление на цената на тока в системата на "Енерго-Про", 0,5 процента увеличение при EVN и 2,1% увеличение при ЧЕЗ - това ще бъде ефектът върху крайните цени на електроенергията, ако бъде въведен новият модел на ценообразуване, изготвен от ДКЕВР и служебния кабинет. Това обяви на заседанието на обществения съвет по енергетика бившият министърна икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.

„В модела, който предлагаме, няма скрити разходи, няма недосъбрани надбавки, няма изкривени прогнози, няма скрити цени - всичко, което ползваме, е платено - това е възможно най-лошия вариант, който може да се случи, при положение че никоя от инициативите, които сме започнали, не се случи и въпреки това при този модел няма "дупка" в енергетиката”, каза Василев. Той добави, че "дупката" от 800 млн. лв. в системата по този начин е покрита.

Според предложената концепция за промяна на състоянието на българската енергетика, част от централите, които до сега са разчитали на квота „общински доставчик”, ще трябва да разчитат на свободния пазар, и да станат по ефективни. Друга промяна ще има и за част от топлофикациите, които са получавали субсидии от електричество - кроссубсидиране, тъй като, ако не са високоефективни, ще получават по-малко, или няма да получават субсидии, обясни още Василев.

„За първи път става ясно как всяко едно решение се отразява, както на крайната цена за потребителите, така и за цялостното състояние на енергетиката”, отбеляза още ексминистърът.

Новият модел на ценообразуване изисква изменение на Закона за енергетиката и Закона за ВЕИ и промени в наредбите на ДКЕВР, обясни председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова. Затова вероятно до 1 септември няма да бъде приета новата методика за ценообразуване.