Кубрат Пулев даде интервю за вестник "Преса". Той сподели, че никога не би влязъл в политиката, по подобие на Виталий Кличко. Ето какво още каза боксьорът пред изданието:

-Обстановката в Украйна е взривоопасна, а световният шампион по бокс Виталий Кличко е в предната линия на протестите. Как оценяваш поведението му?

- Кличко донякъде е прав да поведе хората. Ситуацията обаче не е толкова проста. Виталий вече е политик, а не толкова боксьор (б.р. - Виталий Кличко не се е боксирал от година и половина). Събитията и процесите в Украйна се диктуват от чужбина, както е и в България. Страната е разединена и хората са изнервени. Случващото се там много наподобява на това у нас.

- Какви прилики по-конкретно виждаш?

- Нещата в България и Украйна се дирижират главно от две посоки - САЩ и Русия. Много от хората с по-големи възможности и амбиции избягаха от родината ни. Същото ще се случи и в Украйна на Кличко, ако не се вземат мерки. Ситуацията и в двете страни е изключително жалка. През ХХI век гражданското общество трябва да върви към обединение и развитие, а ние ще се избием. Призовавам политиците да се вземат в ръце и да започнат да работят. Нито едно положително нещо не съм видял да се е случило в държавата от началото на годината.

- В Украйна специализирани командоси влязоха в схватка с хората на площад „Независимост“. В България някои твърдят, че също се е стигнало до полицейско насилие...

- Боли ме, че политиците и тяхното неадекватно и некадърно поведение води до това да се настройват българи срещу българи. Трябва обаче да си дадем сметка, че полицаите не искат това да се случва. Аз лично бих ги защитил. И те са хора. Съмнявам се, че искат да бият свои сънародници и да са на улицата по цяла вечер. Полицаите трябва да спазват служебния си дълг и го правят. Тъжно е обаче, че обикновените хора се насъскват срещу органите на реда. А те просто са пионки в една мръсна игра. Политиците допуснаха тази ужасна ситуация и насърчиха тази агресия. Искам да кажа на хората да не се озлобяват срещу свои сънародници. Полицаите също получават малки заплати и хранят семейства с тях. Децата им също са студенти и трудно се издържат.

- Има ли изход от ситуацията?

- Протестът на хората е разбираем. Това, което се случва от половин година по улиците на София, е трагично. Никой не трябва да остава безучастен към събитията в страната. Само така политиците ще бъдат принудени да седнат и да работят заедно. Но засега ми се струва невъзможно, разделението е прекалено голямо. А и на хората им омръзна да гледат едни и също физиономии вече 20 години. Една група хора си говорят едни и същи неща и животът си тече. Продължават да манипулират народа и никой не ги спира.

- Какво мислиш за начина на протест на „ранобудните студенти“? В определени моменти те се държат агресивно спрямо хора, които не са на тяхното мнение?

- Със сигурност не е това начинът да протестираш, но понякога нещата неволно излизат от контрол. Аз го намирам за форма на гражданско неподчинение, което трудно може да се определи като грешно или правилно. Но пак ще кажа - първопричината е в политическата класа. Тя допусна това да се случи. Много ми е болно за ситуацията в България. Трудно си представяхме, че може да стане по-лошо, а то взе, че стана. Оттук нататък пътят ще е все по-труден. Трябва коренна промяна, но не виждам как ще дойде.

- България очевидно има нужда от нови лица и силни фигури в политиката. Виждаш ли се в ролята на Кличко?

- Никога не бих влязъл в политиката. Не искам да се заричам, но за мен това е нещо много пошло. В тази игра трябва да потъпкаш себе си. Трябва да станеш лизач на задни части, трябва да преглътнеш самочувствието и честта си, но аз никога не бих го направил. Не мога да си представя да действам в личен и партиен интерес, а да не помагам на хората. Нещата са много изкривени - не само в българската политика, но и като цяло по света.

Много партии са ме канили, но на всичките отказах. Не съм съгласен с поведението на българските партийни лидери. Моето място не е сред тях. Те се грижат само за себе си и си играят на война с другите партии.

- Четирикратният световен шампион Ивендър Холифийлд бе в България, за да помогне на сирийските бежанци, но бе посрещнат противоречиво...

- Проследих внимателно неговата визита. Проблемът с бежанците наистина е сериозен. Като нация ние трябва да помогнем на тези хора да се интегрират и да бъдат полезни на обществото ни. Не трябва да проявяваме агресия и да ги плюем. Необходими са контрол и съставяне на план за интеграция. Грозно е да настройваме българи срещу имигранти.

- В момента по улиците на София всеки ден стават инциденти с чужденци. Откъде идва тази омраза?

- Не мисля, че ние сме ксенофоби като нация. Просто в хората се е насъбрала много злоба, което е разбираемо. Много семейства мизерстват. Трябва да бъдем умни и да не се поддаваме на провокациите на някакви незнайни герои, които изопачават нещата. Хората, които са на власт, трябва да направят така, че бежанците да се чувстват добре приети и същевременно да са от полза на обществото. Няма друг начин, освен да помогнем. Едва ли те горят от желание да дойдат у нас, за да мизерстват. Трябва да се направят интеграционни програми, а не да ги бием и плюем. Най-лесно е да излезеш на улицата и да набиеш някого.

- Как върви подготовката ти за мача с Шърман Уилямс?

- Чувствам се добре. Предстоят ми няколко спаринг-срещи, които ще ме вкарат в ритъм за мача. Нямам търпение да се кача на ринга. Противникът ми е сериозен съперник, който е изключително агресивен. Вярвам, че съм по-класният боксьор, но няма да го подценя. Той неведнъж е решавал изхода на двубоя с нокаут.

- Мислиш ли за следващия съперник?

- Не, аз съм здраво стъпил на земята и гледам мач за мач. За Кличко или за някой друг ще мисля едва след предстоящата ми среща. Не казвай хоп, преди да си скочил. Отдавна следвам тази максима.