На днешната дата преди 19 години България преживя един или може би най-паметния мач в историята си. Срещата, която преобърна историята и отвори вратите на националния ни отбор и златното поколение към огромния успех в незабравимото американско лято през 1994 г.

На 17 ноември 1993 г. на стадион "Парк де Пренс" в Париж България постигна изключителна победа срещу Франция. Нека си припомним какво стана.

Националите на Димитър Пенев се изправят срещу "петлите" в последна среща от квалификациите за Мондиала в САЩ. Мачът е и изобщо последен в групата. Швеция вече е си е гарантирал място на световното първенство спечелвайки първото място с актив от 15 точки. Първите 2 отбора се класират, а преди решителната среща в Париж Франция е с 13 точки, а България е с 12. Тогава се дават по 2 точки за победа, но това в случая не е от значение, тъй като сметката е ясна – само успех устройва нашите, а равенството или загубата изхвърлят талантливото поколение от борбата.

Срещата изобщо не започва добре и французите повеждат в резултата с гол на Ерик Кантона. В последната минута на първото полувреме след центриране от корнер Емил Костадинов с глава изравнява. Цяло второ полувреме обаче победата не идва и така до последната минута, когато мълниеносна контраатака намира Костадинов отдясно, навлиза в наказателното поле, стреля, топката среща горната греда и влиза във вратата на Лама за 2:1 и класиране на българския отбор в САЩ.