1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,986.0

ДКК все още не са погасили кредита си към Българската банка за развитие

ДКК все още не са погасили кредита си към Българската банка за развитие

По думи на Росен Карадимов ББР няма намерение на продаде задлъжнелите държавни предприятия

Когато е един Констативен съвет в Надзорния съвет на банка участват петте национално представени работодателски организации, двата национални синдиката и Сдружението на общините, това не е притурка. Това съобщи Росен Карадимов, председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР) в предаването "Лице в лице". 

Ключовата финансова програма за кредитиране на малък и среден бизнес е изработена именно с този съвет. Програмата за финансиране на ББР може да финансира и до 100% от проектите на малък и среден бизнес и след като бизнесите спечелят проектите и парите им бъдат възстановени по Плана за възстановяване и устойчивост малките и средни предприятия могат да ги върнат на банката.

По думи на Карадимов при 60 млн. бюджет вече са усвоени 29 млн., а Планът дори все още не е влязъл в ключовата си фаза, когато милиарди левове могат да бъдат усвоени с помощта на банката, защото при едни такива условия предприятията, които нямат парите предварително могат да стартират на равни начала с тези, които ги имат.

ББР работи с общините по проектите за саниране на сградите, както и интересен проект като санирането на храмове като „Гигинския манастир“.

Върна ли Държавната консолидационна компанияКК) парите на ББР за нереализирания правителствен комплекс?

По думи на Карадимов, кредитът все още е в процес на погасяване, но има тенденция до няколко месеца да бъде изцяло изплатен.

 „Една истинска насърчителна банка, каквато сме, има 3 основни функции – да кредитира пряко и целево малки бизнеси, да дава на другите търговски банки определен ресурс или гаранции по определени програми, така че вие когато изтеглите пари от вашата банка да не подозирате, че ползвате пари от ББР, която е финансирала търговските банки и третата основна функция е обслужване на публични политики – да бъде инструмент на държавата за финансиране на такива проекти“, казва той.

„За сега третото не е много активно, но пречка се явява и общият лимит от 5 млн. лв., който имаме. Не казвам, че лимитът трябва да се пипа на общо основание, но когато кредитополучател е държавана структура или предприятие, не виждаме никаква причина тези 5 млн. да стоят, а ако се наложи да финансираме обществения сектор, който има нужда от 100-150 млн. който не е атрактивен за търговските банки, ние сме с вързани ръце“, добави той.

По думи на Карадимов ББР няма намерение на продаде задлъжнелите държавни предприятия. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии