Сърбия и Литва продължават на четвъртфиналите на Европейското първенство по баскетбол за мъже, след като спечелиха последните си срещи от група Е, докато Украйна и Франция вървят напред и с поражения.

Всъщност отпадналите Белгия и Латвия се срещнаха по-рано във вчерашния ден и белгийците изхвърлиха противника си. Сърбия пък финишира на 1-о място в групата след успех над петлите със 77:65, докато Литва очаквано се справи с Украйна със 70:63 и зае второто място с баланс 4/1.

Ненад Кръстич вкара 19 точки, Неманя Недович добави 17, а Богдан Богданович завърши с 14 за успеха на сърбите, които имаха лош ден от наказателната линия, отбелязвайки едва 10 пъти от 21 опита. Но агресивната им игра под кошовете и провокиращата атака компенсираха този слаб момент в мача за тях. Центровете Джордже Гагич и Владимир Щимац пък заедно събраха 16 точки и 11 борби. За Франция четирима състезатели приключиха с по 12 точки, а един с 10.

"Сърбия ни победи с повече агресия. Те играха много силно в зоната и ни пресираха здраво извън нея, обясни Никола Батум от Франция.

Треньорът-ветеран на сърбите Душан Ивкович заяви, че победата е била много важна за неговия отбор, въпреки че те се бяха класирали предсрочно. "Искам да вдъхна повече увереност на тези млади момчета", обясни задачите си в срещата с Франция Ивкович.

Украйна претърпя очаквано поражение от изключително балансирания отбор на Литва, но вече знаеше съдбата си на участник в топ 8. Те ще срещнат победителя от група F, където в момента с баланс от 3/1 са домакините от Словения, както и хърватите. Линас Клейза завърши с 15 точки, Донатас Мотеюнас добави 10 за балтийците, а Серхий Гладир с 18 беше най-резултатен за Украйна. Клейза вкара решителна тройка минута и 3 секунди преди края и даде успокоителен аванс на своите 67:63.

Все пак украинският баскетбол може да се гордее със сериозни успехи като първо участие на четвъртфинал на такъв форум, както и с домакинството на следващото Европейско първенство след 2 години. Това призна и треньорът на литовците Йонас Казлаускас: "Украйна е напреднала изключително много. Може би имат още потенциал, който спестиха срещу нас."