Лукой Академик – Левски е финалът в тазгодишното издание на баскетболната Купа на България.

Шампионът и настоящ носител на трофея Лукойл Академик не даде никакви шансове на Ямбол и без проблем победи с 81:56.

Най-резултатен за победителите бе Божидар Аврамов със 17 точки, а за Ямбол Станислав Говедаров записа 13 точки.

Двата отбора изиграха много интересна първа част. След размяна на по кош и по една тройка резултатът бе равен 5:5. Шампионите успяха постепенно да натрупа преднина до 6 точки при 19:9. Ямбол отвърна с 8 поредни точки, от които две тройки на Станислав Говедаров и поведе в резултата - 17:15. С тройка на Боян Попович със сирената Лукойл Академик взе първата част с 18:17. В началото на втората част в играта на двата отбора имаше много брак, а стрелбата им не бе на ниво. За близо половината от игралното време на втората четвърт Лукойл Академик вкара 8 срещу само 1 точка за Ямбол от наказателен удар на Мартин Дурчев. Три минути и половина преди почивката Лукойл Академик успя да поведе с 14 точки в резултата - 32:14, след контраатаки след грешки на символичните гости. На почивката преднината на шампионите бе 15 точки - 38:23. В началото на третата част Лукойл Академик успя да увеличи аванса си до 22 точки при 52:30. Преди последната част Лукойл Академик имаше комфортна преднина от 24 точки. До средата на последната част Лукойл Академик натрупа още по-голяма преднина – 34 точки при 75:41 и с това окончателно реши изхода от двубоя. До края шампионите поддържаха преднината си и заслужено спечелиха мача.

В другата полуфинална среща Левски спечели драматично срещу Рилски спортист с 89:86.

Марко Маринович допринесе за успеха на "сините" с 20 точки, а най-много за самоковци – 19, записа Христо Захариев.

Срещата започна равностойно с разменени кошове и едно равенство при 2:2. След малко повече от четири минути игра обаче баскетболистите на Левски се възползваха от две грешки в атака на Рилски спортист и след тройка на Марко Маринович успяха да дръпнат в резултата с 8 точки при 13:5. Левски успя да поведе 1.20 минути преди края на частта с 12 точки - 30:18, а преди втората четвърт "сините" водеха с 11 точки - 35:24. Отлични изяви да Левски през тази част имаше марко Маринович, който реализира 13 точки, взе 3 борби и направи 2 асистенции. Рилски спортист започна много добре втората част и за четири минути и половина реализира 12:0 точки, с което не само свали пасива си, но и поведе в резултата - 36:35. Левски реализира първите си точки точно след 4.15 минути игра чрез Марко Маринович, който вкара тройка. "Сините" успяха да поддържат минимална преднина и на почивката водеха с 5 точки - 45:40. Левски започна отлично третата част и за по-малко от 3 минути реализира 10 безответни точки и поведе с 55:40. След това играта стана изключително оспорвана, а гостите се възползваха максимално от няколко грешки в нападение на Левски и успяха 1.50 минути преди края да намалят пасива си на 7 точки - 56:63. Преди последната решителна част резултатът бе 65:60 за Левски. За две минути и половина през последната част играчите на Рилски спортист реализираха 6 безответни точки и успяха да поведат в резултата - 66:65. Левски си върна веднага преднината, но 6 минути преди края за пет лични нарушения игра напусна Николай Върбанов. Две минути преди края за пет лични нарушения игра напусна и Тери Смит от Рилски спортист. Минута и половина преди края "сините" успяха да поведат с 10 точки при 82:72. Близо минута преди финалната сирена заради лични нарушения игра напусна и Антъни Гуджино от Рилски спортист. С тройка на Бранко Миркович 46 секунди преди края гостите намалиха изоставането си на 6 точки - 79:85, а секунди по-късно Христо Захариев реализира кош и Рилски спортист губеше само с 4 точки. За нарушението си срещу Захариев за пет лични нарушения напусна игра и Димитър Димитров. 1.1 секунди преди края Димитър Ангелов от Левски също напусна за пет лични нарушения, а Христо Захариев вкара двата наказателни удара и разликата бе само точка за "сините". При последната атака Марко Маринович бе фаулиран със сирената и вкара двата наказателни удара за победата на Левски.

Финалът между Лукойл Академик и Левски е в петък от 20:00 часа, а малко преди това – в 17:30 часа, Ямбол и Рилски спортист се изправят в мач за 3-ото място.