Мъжкият национален отбор на България допусна втора загуба на турнира European Basketball Тour София 2012 по баскетбол за  мъже. Националите отстъпиха пред Полша с 69:75 (16:19, 14:20, 23:18, 16:18) точки, предаде БТА.

Във вторник България загуби от Турция с 65:70 точки.

В "Арена Армеец" имаше едва около 200 зрители. Сред тях бяха бившият капитан на тима Тодор Стойков и волейболната звезда Матей Казийски.

България поведе с 12:10 след пет минути игра като 9 от точките беше отбелязал Николай Върбанов. Последваха седем безответни точки за гостите, който спечелиха първата част с 19:16. Във втората четвърт възпитаниците на Росен Барчовски бяха догонващи в резултата, а на почивката губеха с девет точки - 30:39.

Поляците започнаха уверено второто полувреме и след серия от 10:3 поведоха с 16 точки разлика - 49:33. Българските национали подобриха играта си в нападение и успяха да намалят пасива си до пет точки - 46:51 в 37-ата минута след две забивки на натурализирания американец Седрик Симънс. Христо Николов също направи две забивки и 7 секунди преди края на частта българите изоставаха само с две точки - 53:55, но Лукаш Кошарек вкара кош за 57:53 за Полша.

В първите две минути на последната четвърт с тройка и кош на Христо Николов домакините стигнаха до обрат - 58:57, но след това не успяха да запазят аванса си. Три минути преди сирената с тройка на Чавдар Костов българите намалиха пасива си на три точки - 67:70, но след това поляците вкараха два поредни коша и решиха мача.

За България най-резултатни бяха Христо Николов с 16 точки и Николай Върбанов с 15 точки и 6 борби. За Полша с 18 точки завърши Марчин Гортат с 18 точки, Михал Игневски добави 14 точки, а Лукаш Кошарек вкара 11 точки.

Българският тим излиза  срещу Украйна в третия си мач от турнира в четвъртък от 18.00 часа.

България - Полша - 69:75 (16:19, 14:20, 23:18, 16:18)
състав на България: Филип Виденов 6, Чавдар Костов 7, Божидар  Аврамов 2, Христо Николов 16, Николай Върбанов 15 (Асен Великов 2, Иван Лилов 0, Александър Янев 5, Мартин Дурчев 0, Седрик Симънс 7, Павел Маринов 9)