Лукойл Академик, Левски и Балкан се класираха за полуфиналите в Националната баскетболна лига.

Тимът от Ботевград спечели гостуването си на Черно море порт Варна с 91:86 точки и с 2:0 победи взе четвъртфиналния плейоф.

Срещата започна много оспорвано, но след две изравнявания на резултата гостите поведоха с 4 точки - 8:4. Домакините обаче успяха да реализират кош плюс тройка на Асен Великов и поведоха при 9:8. Играчите на Балкон се възползваха от няколко безрезултатни атаки на домакините и успяха 4 минути преди края на частта да поведат със 17:13. Баскетболистите на Черно море порт Варна обаче показаха отлична игра в защита и успяха не само да изравнят при 17:17, но и да вземат първата част с 26:19 с тройка на Асен Великов секунди преди сирената. През втората четвърт домакините продължиха с добрата си игра и с разнообразни атаки, започнаха да увеличават аванса си.

В средата на втората част Черно море порт Варна имаше преднина от 12 точки - 38:26. В самия край на втората част гостите успяха да реализират 7 поредни точки и намалиха изоставането си до 4 точки - 40:44, но с тройка на Пламен Алексиев домакините се оттеглиха на почивката с аванс от 7 точки - 47:40. През първите две части най-полезен за Черно море порт Варна бе Асен Великов, който на полувремето имаше 13 точки, 5 борби и по 3 асистенции и отнети топки, предаде БТА.

След почивката в играта и на двата отбора имаше много брак, но гостите допускаха по-малко греши и за 4 минути успяха да стопят изоставането си до само 2 точки - 49:51, малко по-късно изравниха - 51 равни. Последваха много силни минути за домакините, които показаха страхотен характер и желание за победа. Подкрепяни от вярната си публика играчите на Черно море порт Варна успяха почти веднага да си върнат преднината от 7 точки - 61:54.

В самия край на третата част гостите гостите успяха да намалят и преди последната решителна част изоставаха само с 3 точки - 62:65. В началните минути на последната четвърт имаше много нерви и грешни отигравания и от двата отбора. Гостите намалиха до точка пасива си, но домакините веднага си върнаха аванса при 70:64.

Почти три минути и половина преди края, след няколко индивидуални грешки на Любица Врцел, с тройка на Станимир Маринов Балкан успя да стопи пасива си до 1 точки - 75:76, а след това с кош на Йордан Бозов поведе в резултата. Домакините се опитаха да обърнат резултата, но не успяха и Балкан спечели серията с 2:0 победи.

Ето и останалите резултати:

Черноморец (Бургас) - Лукойл Академик (София) - 68:96
(29:28, 18:19, 6:28, 15:21)
* Лукойл Академик спечели серията с 2:0 победи.

Ямбол - Рилски спортист (Самоков) - 81:77 (22:24, 18:21,
17:8, 24:24)
* Резултатът в серията е равен - 1:1 победи. Третата среща е на 3 май от 18:00 часа в Самоков.

Берое - Левски - 49:89 (13:22, 13:18, 9:23,14:26)
* Левски спечели серията с 2:0 победи.