Близо 21% спад в поръчките и драстичен ръст в цената на мебелите у нас, отчитат от бранша. Какви са причините и ще се стигне ли до затваряне на мебелни цехове?
Ако един шкаф преди пандемията е струвал 150 лв., то днес той надхвърля 200 лв. „Гледаме да пестим материали доколкото е възможно, защото са значително поскъпнали. Цените на всичко се покачват, а работата не расте“, обяснява шивачката Илияна Митрова, която разкроява дамаските за мебелите в цех.
Поръчките на мебели само за една година са паднали с 40%, признават от фирмата. „Имаме по-малко работа. Ако миналата година в този период сме имали около 10 поръчки на ден, сега те не са повече от шест“, твърди и счетоводителката Мария Занкова, която работи в същия цех за мебели.
Цените на материалите растат, а бизнесът изнемогва, споделя и собственикът на цеха. „Аз съм от 25 години на пазара и такова драстично покачване на материалите не съм виждал“, обяснява Борислав Занков.
Сред основните предпоставки за скъпите материали са кризата с COVID-19, войната в Украйна и неустойчивото управление на горските територии.
„Топ 20 от мебелните фирми на България са намалили с 13% работниците си, което е индикация, че те имат определено някакви затруднения и се опитват да оптимизират своите производства“, обяснява проф. Васил Живков – председател на браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Въпреки моментната неблагоприятна снимка от бранша са сигурни, че пред българската мебелна промишленост все пак предстоят добри години.
По темата работи стажант-репортерът на Каролина Занкова