След убийството й, силите за сигурност в Пакистан са вдигнати в най-висока степен на тревога, за овладяване на безредиците.

Беназир Бхуто беше убита на предизборен митинг в нейна подкрепа. При атентата са загинали около 20 души. Първите съобщения бяха, че когато атентаторът-самоубиец се взривил в тълпата, Бхуто тъкмо излизала от митинга и била само ранена.

Последваха съобщения, че след това нападателят е успял да стреля по нея и да я улучи във врата. После се самовзривил, съобщава Франс прес, като се позовава на източници от полицията. Не е ясно дали Беназир е починала от раните при стрелбата или от експлозията. Вътрешното министерство в Исламабад потвърди новината за нейната гибел.

Президентът Первез Мушараф също е бил информиран за убийството. По-късно той проведе среща с високопоставени служители по сигурността. По телевизията Мушараф призова гражданите на страната да запазят спокойствие.

Междувременно полицията разпръсна със сълзотворен газ демонстрация предизвикана от новината за гибелта на Беназир Бхуто. В провинцията вече избухнаха вълнения. Има подпалени къщи, четирима полицаи са застреляни, съобщи Франс прес.

Напрежението около смъртта на обичаната от много пакистанци опозиционна лидерка идва дни преди президентските избори в страната, насрочени за 8 януари.

Съветът за сигурност на ООН се събира на спешно заседание, след убийството на Беназир Бхуто. САЩ, Русия, Франция, Великобритания и Италия, първи осъдиха убийството на пакистанската политическа деятелка.

Лондон призова Пакистан да се обедини след нейното убийство. Ватиканът и Арабската лига също остро осъдиха покушението. България също осъди жестокото убийство на бившия пакистански министър-председател, се посочва в съобщение на външно министерство.

Историята на Беназир Бхуто

Родена на 21 юни 1953 година, Беназир се оказва продължител на политическата традиция на семейство богати земевладелци с трагична съдба. Нейният баща Зулфикар Али Бхуто управлява Пакистан като президент и като премиер от 1971 до 1977 година. Военните го свалят от власт и го убиват през 1979 г.. Братята на Беназир също са убити. Получила образование в Оксфорд и Харвард дъщерята на убития пакистански лидер стана първата жена премиер на мюсюлманската държава през 1988 година.

През 1990 година е свалена по обвинения в корупция, но три години по-късно отново става премиер. Уволнена е през 1996 г.. По-късно, първата жена-премиер на Пакистан замина в чужбина и остана 8 години в изгнание. Бхуто се завърна преди два месеца, за да участва в изборите за президент. 

Още при пристигането й срещу нея беше извършен самоубийствен атентат. Загинаха близо 140 души, но самата Беназир оцеля. Това беше покушението с най-много жертви в пакистанската история. Тя пренебрегна мерките за сигурност и няколко дни по-късно отиде да се поклони на гроба на баща си.

По това време тя заяви, че ще продължи да се бори за демокрация и в защита на правата на народа си. Трагичната съдба на семейство Бхуто в Пакистан донякъде прилича на трагедията на семейство Неру и Ганди в съседна Индия. Дъщерята на първия президент на Индия Джавахарлал Неру загина при атентат. Същата участ сполетя по-късно и нейния син - Раджив Ганди.