За унищожаване на комарите обикновено се използват химични средства за въздушна или наземна обработка на площите. Това обаче често води до нарушаване на равновесието в еко-системите, тъй като се унищожават и много други насекоми.
За разлика от практиката да се атакуват с препарати вече излюпените комари, в „Калимок-Бръшлен" се използват естествените врагове на ларвите на комарите. Най-сериозният сред тях е рибка дълга около 4-5 см, известна като „Върловка". Този вид живее в плитки води и се храни с ларви на комари през целия си живот.
Йордан Куцаров - директор ЗМ „Калимок-Бръшлен": „Има ли достъп до вода, където може да влезе, като тия места, където обичат ларвите на комарите да се размножават, тая рибка влиза там и унищожава всичко до което се докопа."
Предимството на Върловката е че има голям апетит, бързо се размножава и се радва на многочислено потомство. Практиката на специалистите в Калимок-Бръшлен е показала, че намаляването на комарите е в пряка зависимост от състоянието на природата.
Йордан Куцаров -директор ЗМ „Калимок-Бръшлен": „Цялата екосистема е жива - тя се поддържа, тя е в едно равновесие, което не позволява голямо производство на комарите - има единични бройки, които съответно си влизат в цикъла на храна на другите видове."
Освен за рибите, в защитената местност са създадени условия да се размножават и водни кончета, които също се хранят с ларви на комари. Резултатът е налице - от две години тук комари няма.
