Оказва се, че брутното богатство на домакинствата в България расте и за първи път надхвърля 1 трилион лева. Това показва анализ на Експертния клуб за икономика и политика. Без изненада: влагаме най-много пари в жилища.
Това, че богатството на българите расте, означава ли, че се увеличава и платежоспособността на повечето хора – в предаването „Лице в лице след новините“ говори инвестиционният експерт Макс Баклаян.
„Да, наистина ставаме по-богати“, потвърди той.
„Икономическият индекс, който ни измерва богатството, обхваща период от 10 години – от 2015 до 2024 г. Целта на този индекс е първо да видим колко богати са българските домакинства, второ – в какво е тяхното богатство съхранено, възможностите и опасностите пред начина, по който българите разпределят парите си“, обясни още експертът.
И уточни – това, че ставаме по-богати, не означава, че ставаме и по-платежоспособни:
„В рамките на миналата година брутното богатство на домакинствата е нараснало със 113 млрд. лева, което звучи страхотно, но когато погледнем по-дълбоко в данните виждаме, че лъвският пай (най-голям дял – бел.ред.) от този ръст се дължи на повишаването на цените на жилищния фонд“.
„Когато стават по-скъпи жилищата, ние не ставаме по-богати. Домът, в който живеем, е станал по-скъп, но това няма никакво значение. От друга страна, колкото по-скъп става домът, толкова по-трудно ни става на нас да си купим друг дом“, допълни експертът.
По думите му у нас има много голямо разделение между бедни и богати, така че в ръцете на малцина има много имоти, докато в ръцете на 90% от населението има само по един имот – и то собственият им дом.
Той даде съвети и за това как да пестим и в какво да инвестираме част от заплатата си. Повече вижте във видеото към материала.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK