В момента Хейдън е заместник на директора на Националното разузнаване Джон Негропонте. Част от биографията на генерала е свързана с България.

***
Майкъл Хейдън /61 год./ е аташе в американското посолство в България през 80-те години. Тогава той се преоблича в работнически дрехи, качва се във влака и с нахлупено ниско над очите кепе се преструва, че дреме, докато подслушва българските войници, отиващи си в отпуска, пише “Вашингтон Поуст”. В средата на 90-те, като полковник от Военновъздушните сили, надзираващ разузнаването в европейското командване на Съединените щати, той твърди, че американската политика на Балканите е прекалено пробосненска и недостатъчно оценява тежкото положение на сърбите. По-късно става ръководител на Агенцията за национална сигурност. Една от критиките срещу Хейдън е подкрепата му за програмата за масово подслушване на хора в Съединените щати.

“Ако тази програма съществуваше преди 11-и септември, според професионалната ми оценка, ние щяхме да сме засекли част от активистите на Ал Кайда в Съединените щати и щяхме да сме ги идентифицирали като заплаха”, твърди Хейдън.

“Генерал Хейдън е земен човек. Израства в работническата класа в Питсбърк. Издига се във военната йерархия, заема постове на всички равнища. Една от основните мисии на ЦРУ разбира се, е да подържа въоръжените сили. Генерал Хейдън има голям опит в това. Като директор на Националната агенция за сигурност, той е имал и много контакти с разузнавачи”, споделя своето мнение Джон Маклафлин, анализатор.

Ако Хейдън застане начело на ЦРУ, той ще поеме една институция, силно критикувана през последните години - за това, че не разкри заговора за атентатите от 11-и септември, за това, че в Ирак не бяха открити оръжия за масово поразяване, за изтичане на информация към медиите, включително за тайните затвори в чужбина на ЦРУ.