От продажби на нефт на световните пазари руското правителство прави по половин милиард долара на всеки 24 часа, твърди в свой репортаж телевизия “Скай Нюз”.
Русия не крие амбициите си да бъде играч от световен мащаб на пазара на енергийни ресурси. От черното злато в една или друга степен печелят всички. Находищата отвъд полярния кръг заемат важно място в плановете на Русия да бъде глобална сила, твърдят ръководители в нефтения отрасъл.
Развитието тук е по-активно от когато било. Мисля, че Русия може да добива много повече нефт от Саудитска Арабия. Развитието на отрасъла дава на Русия добри дипломатически козове.
Има много държави, които активно ухажват Русия защото икономиките им зависят от сигурността на енергийните доставки, така че Русия със сигурност ще извлече политически дивиденти от това, както правят всички страни от Римската империя до сега.
Мнозина обаче помнят и трудното положение, в което Москва индиректно постави Европа със спора за газовите доставки между Русия и Украйна в началото на тази година.
Русия може да обяви, че ще увеличи цената на газа и петрола и всъщност Европа ще зависи от тези цени, тя няма алтернативни ресурси. Аз бих нарекъл това арогантността на енергетиката.
Русия често е критикувана от други държави, че национализира отново раздържавения енергиен сектор. Неговата приватизация обаче преди повече от десет години когато огромни находища се продаваха на ниски цени, все още поражда доста въпроси.
* * *
Според началника на Генералния щаб на руските Въоръжени сили армейски генерал Юрий Балуевски, направеното от Иран досега не му позволява да създаде ядрено оръжие нито в близка, нито в средносрочна перспектива. Това съобщи ИТАР-ТАСС.
Според генерал Балуевски всички военни приготовления на Иран засега целят само "недопускане на силово въздействие" върху страната. Генералът обаче не отрече, че произвеждани от Иран материали могат да се използват и за създаване на ядрено оръжие.
