
Само за няколко минути министрите приеха 21 решения, по които бяха работили цяла година и които завършиха през последните два дни в София. Спорните въпроси останаха. Русия блокира заключителната декларация. Както в Маастрихт, и в София причината е една - нежеланието на Москва да изтегли войските си от Грузия и Молдова.
Заедно с Русия, която обвини ОССЕ в двойни стандарти, и Беларус се противопостави на включването в заключителния документ на текст за Украйна.
"От самото начало по българското председателство на ОССЕ от миналата година в Маастрихт ние знаехме, че има огромна вероятност да не се постигне консенсус, но успяхме да се споразумеем по 21 различни документа. По-добре е да признаем различията, вместо да търсим най-малкия общ знаменател, който не винаги е пълен със съдържание. Аз съм оптимист, че това, което не е постигнато през тази година, ще бъде постигнато в бъдещето", заяви Соломон Паси, председател на ОССЕ.
Министрите напускат София без напредък по въпросите за бюджета и за следващия генерален секретар на организацията. Следващите председатели - словенците - обявиха, че ще следват започнатото от България.
"Като председател, ние ще се вслушваме във всички останали 54 страни от ОССЕ. Не възнамеряваме да налагаме наш дневен ред на когото и да било", посочи Димитрий Рупел, министър на външните работи на Словения.
По време на българското председателство ОССЕ прехвърли границите си и създаде своя мисия в Афгаистан, а догодина - по време на словенското, организацията ще трябва да изпрати наблюдатели в Палестинската автономия и в Ирак.
Въпреки критиките, че организацията е в криза, и настоящият и бъдещият председател определиха председателството на ОССЕ като добра възможност да се работи за другите и за националния интерес на страната-председател.
"България спечели сигурност в регион. Спечелихме и видимост на българските политически усилия", подчерта министър Паси.
Русия не е бойкотирала заключителната декларация на форума и не е била против да има текст за ситуацията в Украйна. Това заяви по-късно днес министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров. Той каза още, че Русия вчера е предложила вариант на текст за изборите в Украйна, но той не бил приет, защото някои страни искали неприемливи промени.
Руският външен министър беше категоричен, че не са възразявали в обща декларация на ОССЕ да има текст за Украйна, напротив - Русия вчера предложила вариант на подобен текст.
"Ние предлагахме да се приеме текст за правото на украинския народ да упражни правото си на избор според конституцията, да бъде избягвано насилието и заплахите, и да се запази суверенитета на страната без натиск отвън. За съжаление някои страни направиха опит да включат допълнителни текстове, които означаваха външна намеса във вътрешните работи на Украйна и бяха неприемливи", каза Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия.
Сергей Лавров повтори още веднъж критиките си, отправени и днес на заключителната сесия на страните-членки на ОССЕ, че организацията ерозира и се нуждае от сериозни промени. Според него има недопустими опити да се политизира организацията.
Руският външен министър оцени одобрените от форума на ОССЕ решения за укрепване сигурността и съвместните усилия за борба със световния тероризъм.
След срещата си с българския министър на външните работи, държавният секретар на Съединените щати Колин Пауъл също изказа подкрепа за демократичния процес в Украйна. В края на мандата си американският държавен секретар получи специален подарък от българския си колега Соломон Паси.
Преди да привлече вниманието на охраната с този жест българският външен министър благодари на Колин Пауъл за подкрепата, която оказваше на България през четирите години от мандата си.
Седмици преди да се оттегли от поста си Колин Пауъл декларира, че е заедно с колегите си, които вчера искаха да изкажат подкрепа за демокрацията в Украйна, но не успяха заради възражението от Русия, Беларус и властите на Украйна.
"Днес аз прибавям гласа си към подкрепата, която моите колеги изказаха за независимостта, териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Ние всички подкрепяме започналия демократичен процес и очакваме резултат, който да отразява истинската воля на украинския народ", заяви американският държавен секретар.
Той отхвърли вчерашните обвинения на Владимир Путин, че Западът иска да разшири своите сфери на влияние и дестабилизира страните от бившия Съветски съюз в името на демокрацията: "Ние не се съревноваваме за тези страни, ние не ги караме да избират между Изтока и Запада. Така е в Украйна, в централноазиатските републики, в Кавказ. Просто живеем в различен свят и хората искат да могат да избират лидерите си и приятелите си. И повечето народи разбраха, както и българите, че е в техен интерес присъединяването към трансатлантическата общност."
Колин Пауъл благодари за българското участие в Ирак и изказа съболезнованията си към семействата на загиналите в името на свободата на иракския народ.