
С гласуването на промените 15 фирми със значение за националната сигурност ще бъдат приватизирани с одобрението на парламента и няма да могат да бъдат обжалвани в съда. СДС и БСП обявиха, че ще сезират Конституционния съд.
125 депутати от НДСВ и ДПС гласуваха против ветото, при изисквани по закон поне 121. Трима отстъстващи депутати от НДСВ се появиха в разпечатката като гласували против ветото.
"По наша, доста точна, преценка в залата нямаше този брой народни представители, който се декларира че са гласували този закон", посочи лидерът на БСП Сергей Станишев.
Това накара СДС, БСП и независимите да не участват в гласуването и да проследят прави повторното приемане на поправките в Закона за приватизация, които отменят съдебния контрол за 15 сделки. Мотивът на мнозинството е, че тези сделки са свързани с националната сигурност и че съдът се меси в изпълнителната власт.
"Аз казвам България е парламентарна република, а не съдебна такава. Т.е. не бива и няма да допуснем съдебна диктатура в нашата страна", заяви Камен Влахов от НДСВ.
Заместник-председателят на СДС Екатерина Михайлова коментира: "Това, което се направи с този закон, са подаръци, които предстоят да бъдат направени, но аз вярвам, че Конституционният съд няма да го разреши на определени лобистки интереси сред управляващите."
СДС започна подписка за сезиране на Конституционния съд, от БСП заявиха същото намерение.
Управляващите не криеха, че се е наложило гласуване с чужди карти. Въпреки скандалите в залата, вицепремиерът Николай Василев изрази задоволствто от крайния резултат.
Президентът ще сезира Конституционния съд с искане за установяване на несъответствие на закона с Конституцията. След дебатите в парламента, след които бе отхвърлено наложеното отлагателно вето, държавният глава смята, че именно Конституционният съд следва да се произнесе по оспорваните текстове от закона.
Междувременно председателят на Върховния касационен съд Иван Григоров заяви днес сутринта в "Блиц", че промените в Закона за приватизация дават предпоставки за корупция и те са в липсата на прозрачност и в липсата на съдебен контрол. Според него корупционните фактори в предлаганите промени ще действат на ниво Министерски съвет и парламент.
Председателят на Касационния съд каза още, че измененията в Закона за приватизация са противоконституционни.