Британското правителство не може да задейства процедурата за напускане на Европейския съюз без съгласието на парламента, обяви Висшият съд в Лондон.
Независимо от резултата на референдума за т.нар. „брекзит”, в който 51,9% от гласувалите пожелаха Великобритания да се отдели от ЕС, по въпроса задължително трябва да се произнесат и народните представители, решиха магистратите.
Кабинетът, който защитава противоположната позиция, заяви, че ще обжалва решението.
Британският премиер Тереза Мей вече заяви, че ще активира чл. 50 от Договора за ЕС, с който се дава началото на процедурата по напускане на Великобритания, до края на март 2017 г.
Според защитници на оставането на Великобритания в съюза правителството ще направи добре, ако не обжалва решението на съда. От Министерския съвет обаче бяха категорични, че хората са изразили волята си и гласът им трябва да бъде чут.
Опитите на Мей да задейства процедурата по излизане от съюза всъщност бяха оспорени в съда от двама британски граждани, които на референдума са гласували за излизане от Европейския съюз – финансистката Джина Милър и фризьорът Деир дос Сантос.
Вижте какво казват те във видеото:
За момента не е ясно дали депутатите биха гласувaли по различен начин от мнозинството на референдума. Ако съдът не промени решението си при обжалването обаче се очаква парламентарните дебати да отнемат доста време.