Британското правителство не може да задейства процедурата за напускане на Европейския съюз без съгласието на парламента, обяви Висшият съд в Лондон.

Независимо от резултата на референдума за т.нар. „брекзит”, в който 51,9% от гласувалите пожелаха Великобритания да се отдели от ЕС, по въпроса задължително трябва да се произнесат и народните представители, решиха магистратите.

Кабинетът, който защитава противоположната позиция, заяви, че ще обжалва решението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Британският премиер Тереза Мей вече заяви, че ще активира чл. 50 от Договора за ЕС, с който се дава началото на процедурата по напускане на Великобритания, до края на март 2017 г.

Според защитници на оставането на Великобритания в съюза правителството ще направи добре, ако не обжалва решението на съда. От Министерския съвет обаче бяха категорични, че хората са изразили волята си и гласът им трябва да бъде чут.

Опитите на Мей да задейства процедурата по излизане от съюза всъщност бяха оспорени в съда от двама британски граждани, които на референдума са гласували за излизане от Европейския съюз – финансистката Джина Милър и фризьорът Деир дос Сантос.

Вижте какво казват те във видеото:

За момента не е ясно дали депутатите биха гласувaли по различен начин от мнозинството на референдума. Ако съдът не промени решението си при обжалването обаче се очаква парламентарните дебати да отнемат доста време.