Вътрешният министър на Македония Гордана Янкулоска подаде оставка, съобщиха македонски медии. Същото е направил и министърът на транспорта Миле Янакиески.

Според информацията премиерът Никола Груевски вече е приел оставките и дори е внесъл предложенията си за нови министри.

Оставка подава и братовчедът на премиера - директорът на Управлението по сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков. В официалната информация се казва, че "Сашо Миялков сам предложи оставка в писмо до премиера".

Смяната става само три дни след въоръжената спецакция в Куманово, където загинаха 8 полицаи, а други 37 бяха ранени. Според властите сраженията са се водили срещу екстремисти, докато много от македонците смятат, че целта им е било отвличане на вниманието от скандалите в страната.

Миялков и Янкулоска бяха основните "герои" в разкритията за корупционните схеми, кадруването в съдебната система и изборните фалшификации, които направи лидерът на опозицията Зоран Заев.

Според агенция МИА за министър на вътрешните работи е предложен Митко Чавков, който е момента е директор на Бюрото за обществена сигурност, а на транспорта и съобщенията – Владо Мисайловски, който е директор на Общественото предприятие за държавни пътища.

Днес Западът предупреди вътрешния министър и директора на Управлението за сигурност и контраразузнаване да се въздържат от действия, които могат да усложнят и без това сериозната ситуация в Македония.

По неофициалната информация на сайта „Плус инфо” двамата са били строго предупредени в едно от западните посолства в Скопие да не организират каквито и да е било протести, които могат да доведат до насилие в страната и да се вслушат в препоръките на посланиците на САЩ, Франция, Италия, Великобритания, Германия и ЕС, които се срещнаха вчера с премиера Никола Груевски.

Повече от три месеца Македония се намира в тежка политическа криза, след като на обществото станаха известни методите на управление на премиера Никола Груевски и неговата клика.

Миналия вторник македонските граждани научиха подробности за убийството на младежа Мартин Нешковски, което е било покрито от управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ и нейните министри. Основна роля в записите имат именно Янкулоска и Миялков. Това изкара хиляди недоволни граждани по улиците на Скопие. Протестите много бързо обхванаха и други градове на страната - Битоля, Струмица, Щип.

Ситуацията се нажежи от инцидента в Куманово, където в събота група от въоръжени лица започна престрелка. Загинаха осем полицаи, десетки са ранени.

  • Македонската опозиция се връща в парламента
  • Един човек загина, а друг е тежко ранен след стрелба в Куманово
  • Груевски си предрече историческа изборна победа догодина
  • Заев очаква в най-скоро време съставяне на ново правителство в Македония
  • Скопие засили мерките за сигурност, имало заплахи за нападения
  • Над 1500 души протестираха против Груевски в Скопие
  • Косово погреба с почести и като мъченици загиналите при операцията в Куманово
  • Кунева: Пускаме Македония в ЕС само след реформи
  • Осъдиха вуйчото на Мартин Нешковски, чието убийство предизвика протестите в Македония
  • Протест в Косово заради размириците в Куманово