Без конкретни решения завърши извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН за Украйна. Президентът на Съединените щати Барак Обама проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин.

Обама заявил, че Путин нарушава международното право и го призовал да обсъди с властите в Киев опасенията си за положението на рускоговорящите в Украйна, според съобщение на президентството на САЩ. По време на 90-минутния разговор американският държавен глава е настоял пред руския си колега да изтегли разгърнатите в Крим войски, защото в противен случай Москва рискува международна изолация и дълбоко въздействие върху отношенията си с Вашингтон.

Руските военни движения са ясно нарушение на суверенитета и на териториалната цялост на Украйна, което е нарушение на международните закони и на задълженията на Русия по силата на Устава на ООН, заявил Обама на Путин.

Американският държавен секретар Джон Кери беше още по-твърд в изказванията си, като заговори за инвазия и окупация на Украйна от Русия, които застрашават стабилността и сигурността в региона. „Ако Русия не вземе незабавни и конкретни мерки, за да намали напрежението, ефектът върху отношенията между САЩ и Русия и върху международното положение на Русия ще бъде голям", каза Кери.

Според високопоставен американски представител разговорът между двамата държавни ръководители е бил откровен и прям. В съобщение на Кремъл относно същия разговор се подчертава, че Путин е заявил на американския си колега, че Русия си дава правото да защитава интересите си и рускоговорящото население в случай на насилие в източна Украйна и в Крим. Същата позиция руският президент изказа и в разговори с френския си колега Франсоа Оланд и генералния секретар на ООН Бан Ки Мун.

Путин е споменал за действителна заплаха, тегнеща над живота и здравето на руските граждани на украинска територия, както и за криминални действия на ултранационалисти, подкрепяни от настоящите власти на Киев.

Малко преди това екипът по национална сигурност на американския президент се събра, за да проучи политическите възможности за уреждане на украинската криза, но Обама не присъства на заседанието и беше информиран за него от неговата съветничка по национална сигурност Сюзан Райс.

Тези предупреждения и заседанието на съветниците на Обама по националната сигурност дойдоха, след като използване на руските въоръжени сили в Украйна беше одобрено единодушно от руския парламент по искане на Владимир Путин.

След разговора Обама-Путин, първият от осем дни насам, Вашингтон подчерта, че признава историческите връзки между Русия и Украйна и необходимостта от защита на правата на рускоговорящите и малцинствата в Украйна. „Президентът Обама заяви на президента Путин, че ако Русия има притеснения относно отношението към рускоговорящите и малцинствата в Украйна, адекватният начин да разсее тези опасения е като се обърне директно към украинското правителство", подчерта Вашингтон.

Тази нощ по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, където Москва има право на вето, американският посланик в ООН Саманта Пауър заяви, че е време Русия да прекрати интервенцията си в Украйна.

„Интервенцията няма законова основа, тя всъщност нарушава задължението на Русия да защитава териториалната цялост и независимостта на Украйна", отбеляза Пауър и предложи в Украйна незабавно да бъдат изпратени международни наблюдатели, включително от ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън настоя Русия да се въздържи от разполагането на военни части в Украйна и да спазва международното право. „Осъждам решението на Русия за използването на въоръжени сили в Украйна. Това е своеволна ескалация на напрежението", заявява тя. Аштън свиква извънредната среща на външните министри на ЕС на 3 март, след което ще разговаря с руския външен министър Сергей Лавров и ще посети Киев.

Американският министър на отбраната Чък Хейгъл пък говори по телефона с руския си колега Сергей Шойгу. Той му каза, че без промяна на място, Русия рискува още по-голяма нестабилност в района, изолиране в международната общност и ескалация, която ще застраши сигурността на Европа и на света, съобщи Пентагонът.
Според Белия дом САЩ ще преустановят участието си в подготвителните срещи за срещата на върха на Г-8 в Сочи през юни. Подобно намерение вече обяви и Канада.

Линия Киев-Москва

Телефонна дипломация течеше и по трасето Киев-Москва. Руският премиер Дмитрий Медведев е уверил украинския си колега Арсений Яценюк, че Русия още не е взела решение да вкара войски в Украйна. Това обяви самият Яценюк на пресконференция в събота вечерта. „С политически диалог с нашите западни партньори, с Руската федерация и преди всичко чрез политически диалог вътре в страната ще решим всички сложи въпроси", посочил той.
Проведен е и разговор между председателя на руската Държавна дума Сергей Наришкин и Александър Турчинов, който е и председател на Върховната Рада. Наришкин предупредил, че Русия ще използва войска, ако бъде използвана сила срещу цивилни граждани в Крим и източна Украйна.

В самия Крим обстановката бе сравнително спокойна. На летището в столица на автономията Симферопол кацна първия пътнически самолет от Киев, отворено е и въздушното пространство над града, което бе затворено от петък сутринта.

Депутатите от градския съвет на Севастопол гласуваха да не се подчиняват на решението на новите власти в Украйна и в подкрепа на референдума в Крим за разширяване на автономния му статут. Кримското правителство реши да изтегли референдума от 25 май за края на месец февруари.

В същото време положението в Източна и Южна Украйна остава неспокойно. Имаше сблъсъци в Харков с много ранени. Искания за референдум се чуват и в индустриалното сърце на Украйна - Донецк. Там участниците в проруски митинг не успяха да завземат с щурм сградата на местната администрация, но смениха украинския флаг с руски. Украинският флаг бе свален и от администрацията на град Одеса.

Реакции у нас

Президентът ни Росен Плевнелиев призовава за прекратяване на всякакви провокативни действия, които могат да доведат до непоправими последствия както за региона, така и за международния ред. България е за запазване на суверенитета, териториалната цялост и демократичното бъдеще на Украйна.

„Най-важно сега е да се гарантира стабилността, реда и законността в страната”, заяви на свой ред външният ни министър Кристиан Вигенин.

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната