Турската полиция арестува главния редактор на опозиционния вестник "Джумхюриет" Мурат Сабунджу тази сутрин, съобщиха местни медии. Информацията беше потвърдена и от прокуратурата в Истанбул.
Издадени са заповеди за арест на общо 13 журналисти от изданието.
Обискирани са домовете на няколко от служителите на вестника.
Срещу задържаните са повдигнати обвинения, че са подпомагали кюрдски групировки и организацията на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, обвинен за опита за държавен преврат от 15 юли.
На задържаните е забранено да разговарят с адвокати в следващите пет дни, съобщава англоезичното онлайн издание на опозиционния вестник - „Хюриет дейли нюз”.
В събота турското правителство издаде заповед за закриване на редакциите на десет вестника, две информационни агенции и три списания. Офисите на повечето от тях се намират в югоизточната част на страната, където преобладава кюрдското население.
Правозащитни групи осъдиха чистките като нарушение на свободата на словото в Турция.
Журналисти, читатели и опозиционни партийни лидери се събраха пред офиса на вестника в знак на протест срещу действията на властите.
Те критикуват Анкара, че използва извънредното положение, въведено след опита за преврат през юли, за саморазправа с опозиционни медии.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц определи ареста като "още една премината червена линия срещу свободата на изразяване в Турция."
След неуспешния преврат през юли повече от 160 медии са затворени. Хиляди журналисти изгубиха работата си, като на много от тях им е забранено да напускат страната. Над 10 000 държавни служители също бяха уволнени заради обвинения за връзки с Гюлен.
Още на 20 юли турското правителство обяви извънредно положение, което обаче беше удължено с още три месеца до януари. Това позволява на президента Реджеп Ердоган и кабинетът му да управляват с укази и по този начин нарушават основни права и свободи на гражданите.