Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е на историческа визита в Гърция. След 65 години турски държавен глава отново посети Атина.
Той поиска ревизия на Лозанския договор, определящ границите с Гърция, както и Атина да предаде осемте турски военни, които потърсиха убежище в нощта на опита за преврат.
Въпреки че са съюзници в НАТО, отношенията между двете страни дълги години са обтегнати заради Кипърския проблем и споровете за въздушното пространство и южните Егейски острови.
Още на първата среща турският президент Ердоган постави въпроса за ревизия на Лозанския договор от 1923 година, който определя сегашните граници между двете държави и България и чу непроменената позиция на Атина.
Турският президент заяви, че положенията от Лозанския мирен договор са остарели.
В него има неразрешени въпроси, на които не се отдава необходимото значение. Това споразумение, подписано преди 94 години, не е само за Гърция. В споразумението бяха включени 11 страни, в договора фигурира дори Япония, каза Ердоган по време на разговор с президента на Гърция.
В продължение на 94 години планетата се преустройва. Тя много се промени и през този период между Гърция и Турция възникнаха нови проблеми, каза Павлопулос.
Например договорът описва мюсюлманско малцинство в Гърция, това е правилно, но европейски съд се позовава на формулировката "турско малцинство". Способни ли сме да отговорим на въпроса могат ли мюсюлманите в Тракия да живеят, изповядвайки своята религия, в съответствие с Лозанския договор?, каза Ердоган.
В Гърция се полагат усилия за назначаването на главен имам от лица, определени от държавата. В Турция Вселенският патриарх не се назначава, а се избира от Светия Синод, но в Тракия както и преди не може да бъде избран религиозен лидер, посочи турският президент.
Гръцкият президент Прокопис Павлопулос обаче изключи възможността за преразглеждане на международния договор, определящ границите на Гърция и Турция, предаде Ройтерс.
"Лозанският договор определя територията и суверенитета на Гърция и ЕС и този договор за нас не подлежи на предоговаряне", каза Павлопулос.
"В него няма пропуски, не е нужно да бъде преразглеждан или модернизиран", добави гръцкият президент.
Гръцки вестник публикува преди това интервю с Ердоган, който намекна за евентуална ревизия на Лозанския договор от 1923 г., определящ границите на съвременна Турция. Ердоган каза, че в Лозанския договор има някои положения, които не са съвсем ясни.
Турция се обявява за постигането на общо споразумение по въпроса за разрешаването на кипърския проблем, заяви днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган по време на среща с гръцкия президент Прокопис Павлопулос, цитиран от ТАСС.
Стремим се да намерим трайно и справедливо решение за Кипър. Ние обаче трябва да намерим аналогично решение и за Егейския регион. Така че хайде да направим това, което е необходимо, в най-кратки срокове, посочи Ердоган, цитиран от турската телевизия Хабертюрк.