Международният натиск върху Кремъл след отравянето на бившия шпионин Сергей Скрипал във Великобритания рязко се засили, след като водещи западни страни и голяма част от съседките на Русия координирано обявиха изпратени от Москва дипломати за персона нон грата, съобщават световните агенции.
Британският външен министър Борис Джонсън благодари за подкрепата, дошла и от страни, с които Лондон има сериозни политически разминавания: "Днешната невероятна международна реакция на нашите съюзници влиза в историята като най-голямото колективно експулсиране на руски разузнавачи и ще помогне за защитата на споделената ни сигурност".
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че подобни решения са взели общо 14 страни членки на ЕС. Сред тях на този етап не е известно да е България, след като последователно премиерът Бойко Борисов и заместникът му в ГЕРБ Цветан Цветанов обявиха, че ще прибегнат до крайната мярка само при ясни доказателства за заплаха за националната сигурност.
От МВнР коментираха пред БГНЕС, че промяна в позицията на нашата страна към момента няма и руски дипломати няма да бъдат гонени.
Американският президент Доналд Тръмп разпореди изгонването на 60 служители на руската мисия и затваряне на консулството в Сиатъл.
Сред тях има и 12 дипломати, работещи в ООН. Според Вашингтон те са действали извън официално регламентираните си правомощия.
Германското външно министерство обяви, че иска четирима руски дипломати да напуснат страната. Толкова ще си заминат и от Франция.
Чехия, чиито управляващи са смятани за по-благоразположени към Русия, също иска трима руски дипломати да си тръгнат от нейната територия. Прага определи като "пълна лъжа" твърдението на Москва, че отровата "Новичок", поразила Скрипал и дъщеря му, е придобита от централноевропейската държава.
Холандия експулсира двама руснаци - също колкото и Италия и Дания. Един си тръгва от Швеция.
Канада ще изгони четирима дипломати и няма да позволи влизането на нейна територия на други трима.
Държавите в пряка близост до Русия също реагираха – Украйна (13 изгонени), Полша (4), Латвия (1), Естония (1), Литва (3), Финландия (1).
Съседна Румъния обяви, че ще изгони руски дипломат. Хърватия и Унгария - също. Даже Албания поиска напускането на двама руски дипломати.
Подобни мерки обикновено са свързани с гоненето на недекларирани служители на външното разузнаване. Москва обяви, че ще реагира реципрочно т.е. ще изгони също толкова дипломати от своя територия. Това вече стана с 23 британски граждани след експулсирането на точно толкова руски.