Търговията на Шанхайската фондова борса затвори с рекорден спад от 2007 г. насам – 8.49% на основния индекс, въпреки опитите на властите да подкрепят пазара, съобщават световните агенции. Основните опасения на инвеститорите са от икономическо забавяне на Китай.

Разпродажбата на акции практически заличи бума в цените през годината.

Миналата седмица индексът в Шанхай изгуби цели 11 процента.

По-малкият индекс на борсата в Шънчжън потъна със 7.83 процента, а индексът ChiNext, който следи подбрани компании с растеж по модела на Насдак, приключи търговията със срив от 8.08 процента.

Китайското правителството вчера позволи на пенсионните фондове да инвестират във фондовия пазар с надеждата да подкрепи цените на акциите. Пенсионните фондове могат да заделят за тази цел 600 милиарда юана (97 милиарда долара).

Анализатори обаче смятат, че действията на Пекин са предизвикали мащабна паника и нестабилността ще остане, докато не се видят реални резултати от мерките или властите не предприемат по-сериозни мерки за вливане на пари в икономиката. Някои сравняват ситуацията с азиатската икономическа криза от края на 90-те.

Ударна вълна

След днешния срив, котировките на акциите в цяла Азия днес се движеха надолу.

Индексът Hang Seng в Хонконг се сви с 5.2 процента през седмия ден на спад. Водещият японски индекс Никкей-225 потъна с над 4 процента в края на сесията. Тайванската фондова борса приключи търговията с рязко понижение от 4.8 на сто.
Филипинската борса потъна с 6.7 процента, а фондовата борса в Австралия отчете близо 4-процентов спад.

Ударът по китайските пазари се усети и в Европа. Там акциите удариха 7-месечно дъно. Лондонският индекс FTSE е „на червено” за десети пореден ден – най-лошото му представяне от 2003 г. насам. Общоевропейският FTSEurofirst 300 отчете спад от над 3%.

Очаква се американските индекси S&P 500, Dow Jones Industrial и Nasdaq да отчетат подобни спадове с отварянето на търговията. Доларът се срина до най-ниско ниво спрямо юана за последните 3 месеца.

Петролът също в момента се търгува на цени, каквито не сме виждали от началото на 2009 г.

Богатите също плачат

Най-богатите милиардери в света вече загубиха общо 182 млрд. долара заради притесненията за китайската икономика и по-ранния спад на Нюйоркската стокова борса, пише Индипендънт.

Основателят на Facebook Марк Зукърбърг се е разделил с 1.9 млрд. долара като състоянието му вече се изчислява на 37.8 млрд. долара. Най-големи загуби обаче претърпя третият по богатство човек на планетата Уорън Бъфет, който загуби 3.6 млрд. долара през последните седем дни.

Сред другите губещи се нарежда и изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос, както и Лари Пейдж и Сергей Брин от Google, мексиканският медиен магнат Карлос Слим и основателят на Microsoft Бил Гейтс.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement