Хуманитарната криза на километри от границата ни продължава с пълна сила. Репортерът на bTV Марина Евгениева и операторът Любен Кацаров се завърнаха преди часове от лагера в Идомени.
По думите им хората там не знаят какво ще се случи с тях. Единственото, което днес им е било припомнено чрез листовки, е, че границата остава затворена и са били предупредени да не предприемат опити да я пресекат.
Хората не знаят нито колко време, нито дали ще останат на влаковите релси между Гърция и Македония.
Д-р Аммар Мартини е бил принуден да напусне страната си преди 3 години. Основател е на една от най-големите сирийски хуманитарни организации - Ориент. Според него вариантът с връщането на бежанците в Турция и пренасочването им след това по квоти в европейски страни е най-логичният за момента.
“Хаотичното преминаване на бежанците през границите и отиването им до Европа даде възможност на хора, които са участвали във войната на страната на властта, работили са в тайните служби, измъчвали са цивилни, на такива, които са се били на страната на “Ислямска държава” и са хвърлили оръжията, правейки се на обикновени бежанци, да преминат”, коментира той.
Д-р Мартини и екипът му от България са само малка част от стотиците доброволци, които помагат на бежанците. Огромна помощ ежедневно оказват и самите гърци.
„Хуманността няма граници. В момента Гърция, чрез своя народ, чрез самата държава, чрез всичко, което правят отделните хора, показва, че има какво да се даде”, заяви Панайотис Корумблис - министър на вътрешните работи на Гърция.
Според французина Реми, който след четири месеца на остров Лесбос е дошъл в Идомени, за да продължи да помага, е странно, че на други места в Европа бежанците не получават същата подкрепа.
„Има някаква групова амнезия. Като погледнете това място и другите горещи точки в Гърция - това са си чисти концентрационни лагери”, отбеляза Реми, който е учител по английски.
За момента не е ясно какво ще се случи с лагера в Идомени, но вече се подготвят нови големи палатки, които да приютят бежанци.