Гърция най-накрая предложи по-радикални реформи в замяна на финансиране от страна на международните кредитори, съобщи Ройтерс. Правителството изпрати на кредиторите нов план, насочен към оздравяването на държавните финанси. Срещу тези реформи държавата иска финансиране на стойност 59 млрд. евро до средата на 2018 година.
Сред мерките са повишаване на данъците за корабните компании и премахване на данъчните облекчения за островите, за чието запазване по-рано Атина настояваше. Новите предложения на гръцкото правителство към кредиторите предвиждат съществени увеличения на данък добавена стойност и намаляване на държавните разходи за пенсии, съобщава Асошиейтед прес.
Предвижда се също ДДС от 23% за ресторантите и кетъринга и 13% за хотелите, както и увеличение на корпоративния данък през 2015 г. Правителството също така планира да увеличи данъка върху луксозното имущество, както и да наложи незабавно данък върху телевизионните реклами. Гърция предлага да намали разходите си за отбрана с 300 млн. евро до края на 2016 г. Предвижда се и строг календар за приватизациите.
Поставя се цел да се намалят разходите за пенсии през 2016 г., като се сложи край на ранното пенсиониране. В замяна Атина иска кредиторите да преразгледат целите за първичен излишък на Гърция за следващите четири години.
Кабинетът на Алексис Ципрас изпрати снощи на кредиторите от еврозоната предложенията си за мерки за икономии. Очаква се парламентът да гласува предложенията по-късно днес преди извънредната среща в неделя на европейските лидери. Междувременно пред сградата на парламента се състоя митинг с искане Гърция да остане в еврозоната.
Гръцките предложения ще бъдат разгледани утре от финансовите министри на еврозоната, а окончателното решение ще бъде взето от лидерите на всички 28 страни от ЕС на извънредна среща в неделя.