Полското правителство създаде прецедент – изправи един срещу друг двама поляци за поста председател на Европейския съвет.
Сблъсъкът става факт дни преди планираната среща на върха в Брюксел, където се очаква лидерите от ЕС да гласуват доверие за втори мандат на досегашния председател Доналд Туск.
Зад бившия полски премиер са почти всички страни в ЕС. Изключението е родината му Полша.
Дни преди срещата на евролидерите в Брюксел полското правителство издигна за поста евродепутата Яцек Сариуш-Волски. Той е от опозиционната партия „Гражданска платформа”, чийто бивш лидер е Туск. Изборът му беше аргументиран с тезата, че той ще гарантира „независим подход”.
Волски е добре познат в Брюксел. Той е един от първите полски политици, ангажирани с евроинтеграцията на страната след политическите промени. Евродепутат е от 2004 г. и досега бе зам.-председател на Европейската народна партия (ЕНП).
Издигането му като опонент на Туск обаче предизвика политически реакции.
В Полша го изключиха от партията му, а председателят на парламентарната група на ЕНП Манфред Вебер обвини Варшава в преследване на вътрешнополитически дневен ред и предупреди Волски, че трябва да се откаже от надпреварата за поста – в противен случай той ще бъде изключен и от ЕНП. И това се случи.
Според председателят на партията Жозеф Дол Волски е показал неуважение и липса на лоялност.
Причините за издигането на Волски са вътрешнополитически, но ясно очертават конфликта между Брюксел и Варшава.
Полша е подложена на критики от ЕС заради опитите на управляващите от дясната партия „Право и справедливост” да се месят в съдебната система, да ограничат правомощията на конституционния съд, както и заради наложените ограничения на обществените медии в страната.
Полското правителство пък обвинява Туск, че не защитава интересите на страната, дори обратното: Брюксел твърде много се меси в делата на Варшава и Туск подкрепя това.
Туск няколко пъти открито застъпва позиции, различни от тези на управляващите в Полша. Той се обяви за квотното разпределение на бежанците, призова полското правителство да спазва конституционните принципи и остро осъди опита да бъде премахнато медийното отразяване на заседанията на полския парламент в края на милата година.
Лидерът на управляващата популистка партия „Право и справедливост” Ярослав Качински пък многократно критикува Туск. Още миналата година Качински заяви, че няма да го подкрепи за втори мандат.
Анализатори припомнят, че двамата имат стара вражда.
Партията на Качински спечели последните избори през 2015 г., а партията на Туск премина в опозиция. Напрежение между двамата има и заради смъртта на брата близнак на Ярослав Качински – бившия полски президент Лех Качински. Той загина при самолетна катастрофа в Русия през 2010 година, когато Туск бе премиер. Тогава според разследващ полско-руски екип причината за катастрофата бе грешка на пилота.
При всички положения странния случай „една страна – двама кандидати” вече е налице, а изборът е в ръцете на евролидерите.