Министрите на външните работи на ЕС се споразумяха да наложат санкции на 21 официални лица от Русия и Украйна, свързани с кризата в региона. 13 от тях са руснаци, а 8 - украинци.
Сред мерките са забрана за пътуване и замразяване на активите, предаде Ройтерс. Смята се, че неназованите за момента лица, които ще бъдат санкционирани, са изиграли ключова роля в провеждането на референдума от неделя.
Очаква се на срещата на върха след 3 дни правителствените ръководители от ЕС да одобрят втора серия санции. Това е отговорът на Брюксел след референдума в Крим, обявен за невалиден от европейските лидери институции и в противоречие с международното правo. Брюксел приканва Русия да се въздържа от допълнително покачване на напрежението.
САЩ също налагат санкции - замразяване на авоарите и забрана за пътуване, срещу 7 високопоставени руски служители, замесени в нахлуването в украинския Кримски регион, предаде Ройтерс. Списъкът с наказаните официални представители включва вицепремиера Дмитрий Рогозин и редица високопоставени членове на руската Дума и съветници на президента Владимир Путин. Сред засегнатите от санкциите е и сваленият украински президент Виктор Янукович.
Владимир Путин не е в списъка на санкционираните, тъй като е крайно необичайно подобна мярка да бъде налагана на държавни глави, каза висш американски представител.
По думите му "има конкретни доказателства", че някои бюлетини за кримския референдум са пристигнали в някои кримски градове предварително маркирани, отбелязва Ройтерс.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че САЩ са готови да наложат допълнителни санкции срещу Русия заради Крим и изрази увереност, че дипломатическо решение все още е възможно.
Крим гласува отделянето си от Украйна на национално допитване, а днес парламентът предприе и постъпки към присъединяване към Русия.
Близо 97% подкрепиха отцепването на Крим от Украйна, по данни на проруската власт на полуострова. Киев, ЕС и САЩ обаче обявиха, че не признават референдума за легитимен.
Проруски военни части контролират полуострова от края на февруари. Москва твърди, че това са проруски самоотбранителни сили, които не са под прекия й контрол.
Литовският външен министър написа днес в Туитър, че още санкции ще бъдат въведени в следващите дни.
#FAC just agreed on sanctions -travel restr & assets freeze against 21 official from Ukraine & Russia. More EC measures in few days...
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) March 17, 2014
Кой?
Официалният вестник на ЕС публикува списъка със санкционираните 21 граждани на Крим и на Руската федерация санкции.
В частта от списъка, посветена на непризнатите кримски власти, са Сергей Аскьонов - премиер на Крим; Владимир Константинов - председател на Върховната рада на полуострова; Рустам Темиргалиев - вицепремиер на правителството в Крим; Денис Березовски - командващ кримските Военноморски сили, нарушил клетвата си (според мотивацията на решението); Алексей Чалий - "кмет" на Севастопол; Пьотр Зима -назначен за нов ръководител на кримските сили за сигурност; Юрий Жеребстов -съветник на председателя на Върховната рада на Крим.
В списъка с руски граждани са имената на Виктор Озеров - председател на комисията по сигурност и отбрана на Съвета на федерацията на Руската федерация; Владимир Джабаров - първи зам.-председател на комисията по външни работи към Съвета на федерацията на Руската федерация; Андрей Клишас - председател на комисията по конституционно право към Съвета на федерацията на Руската федерация; Николай Рижков - член на комисията по федерални въпроси към Съвета на федерацията на Руската федерация; Сергей Миронов - член на Съвета на Държавната дума на Русия; вицеадмирал Александр Витко - командващ Черноморския флот на Русия; Анатолий Сидоров - командващ Западния руски военен окръг; Александр Галкин от Южния руски военен окръг.