В Унгария може да бъде създаден европейски приемен център, който да помага в обработването на молбите за убежище на мигранти, пристигнали от Гърция, тъй като връщането в тази страна е забранено с решение на Съда на Европейския съюз, обяви Европейската комисия, цитирана от Франс прес.
"Готови сме да създадем "гореща точка" в Унгария, тъй като тази страна има нужда от подкрепа", каза на пресконференция говорителката на ЕК по имиграционните въпроси Наташа Берто.
Над 2000 мигранти влязоха вчера през сръбската граница в Унгария, която се явява външна граница на Шенгенското пространство. Те са част от вълна от 7000 души, тръгнали от Гърция.
Унгария ще трябва да обработи молбите им за убежище, тъй като връщането им в Гърция (входна държава към ЕС) е забранено с решение на Съда на ЕС от декември 2011 г. поради опасност от нечовешко или унизително отношение в тази страна, припомни ЕК.
"Горещата точка" е финансиран от ЕС център за преразпределяне, намиращ се в страните на пристигане на мигрантите. Задачата на тези центрове е да регистрират и определят вида на мигрантите, за да се разграничат лицата, които имат право на убежище в Европа, от незаконните икономически имигранти, и да организират връщането на незаконните имигранти, обясни френският вътрешен министър Бернар Казньов при представянето на тази инициатива.
Такъв център е създаден в Катания (Италия), а друг е планиран в Пирея, Гърция.
Досега не е постъпвала молба от Унгария, но европейските екипи могат да бъдат разположени достатъчно бързо, каза говорителката на ЕК. Бюджетът на европейските агенции, участващи в този проект - Фронтекс и Европейското бюро по предоставяне на убежище - беше увеличен, а задача на страните членки е да осигурят необходимия персонал, добави Наташа Берто.
Приемната държава – Унгария, трябва, от своя страна, да предостави сгради за настаняване на центъра, уточни тя.
Върховният комисариат на бежанците (ВКБООН) очаква в Унгария ежедневно да пристигат близо 3000 мигранти от Гърция по пътя през Западните Балкани (Гърция, Македония, Сърбия), каза неговата говорителка Мелиса Флеминг.
Еврокомисията разглежда молба на Унгария за спешна помощ на стойност 8 милиона евро. Ще ускорим процедурите, за да реагираме, увери Берто. На Унгария са отпуснати 85 милиона евро европейски средства за имиграцията и сигурността в периода 2014-2020 г., уточни говорителката.