Защо Ветово продължава да е столицата на телефонните измами и как живеят хората, които използват доверчивостта на гражданите, за да печелят рекордни суми – това разкрива втората част от разследването на журналиста Росен Цветков и оператора Любен Кацаров.
Кадрите от една пищна сватба срещат екипа на bTV с един от най-опитните телефонни измамници във Ветово - Васко Атанасов, известен като Роджъра. Той е един от малкото в ареста за такива престъпления, но все още в очакване на евентуална присъда.
Партньорът му Ангел Ангелов, с прякор Ачо, обаче си е вкъщи - под домашен арест. Една от последните им жертви е възрастен мъж в Горна Оряховица, който им дава над 10 000 лева и златна монета - уж за лечението на сина си.
Екипът пробва да влезе в контакт с Ангел, но това се оказва невъзможно – заради заплахи и замеряне с камъни от страна на негови близки.
Мирослав Йорданов от „Криминална полиция" към Районното управление в Горна Оряховица разказва, че вътре къщите във Ветово са луксозни. „Със скъпи мазилки, техника”, уточнява полицаят. Местните обаче не могат да обяснят как са се сдобили със скъпите вещи. „По никакъв начин не ги обясняват, те нямат никакви доходи, те нито са социално, нито здравно осигурени”, посочва полицаят.
Екипът отива в още една къща, в която живее друг задържан за телефонни измами - Димитър Димитров, под домашен арест. Там посрещането е отново с крясъци и заплахи.
В предаването „120 минути” главният прокурор Сотир Цацаров призна, че има основание за заключението, че журналистите стигат до извършителите на подобни престъпления по-често от органите на реда. „Странното е, че е необходим сигнал, за да се задействат местните органи. Понякога той идва от някой, независимо дали е вътрешен министър, главен прокурор – сигналите идват именно от нас като зрители”, коментира Цацаров.
Той обаче настоя, че този проблем съществува отдавна, на няколко места телефонните измами са се превърнали в средство за препитание на много хора. Главният прокурор дори разказа, че неговата майка за малко не станала жертва на ало-престъпници преди четири години.
„Във времето, когато това се случи, каквото е могло да бъде направено, е направено. Такова е направено и сега. Какво може да стане, щом всеки може да си купи 200-300 сим карти. И въпреки всичко поводът за реакцията срещу журналиста е бил именно досъдебно производство”, коментира още главният прокурор, който прехвърли отговорността за тези измами към мобилните оператори и контрола върху продажбата на SIM карти. „Аз си спомням случаи, в които хора от такава етническа група, а и не само такава, са били притежатели на по над 400 SIM карти”, уточни той.
Сотир Цацаров потвърди, че във Ветово са образувани две досъдебни производства след нападението срещу екипа на bTV – за нанасяне на телесна повреда и за повреждане на чужда собственост.