Потенциално разпределението на всяко дело в българските съдилища през последните години е могло да бъде манипулирано. Това обясни в предаването „Тази сутрин” IT специалистът Васил Величков.
„Текущата система, която се използва в 90% от съдилищата, може да бъде лесно манипулирана, но това не означава, че навсякъде се случва. В съдилища, където има концентрация или нарушена поредност, следва да имат проверки”, уточни обаче той.
Величков обясни схемата, по която се случва случайното разпределение на делата. „Преписките получават входящи номера в деловодството. Въвежда се входящия номер и вида на делото, след това се прави изборът - с натискане на копче. Администраторът натиска друго копче за качване на протокола на сървъра на Висшия съдебен съвет. Ако обаче програмата бъде затворена, протоколът не се качва, рестартира се програмата и се започва от стъпка 1. Може да се рестартира 30-40-50 пъти в зависимост от това колко съдии има, докато не се стигне до „правилния” съдия. Програмата няма непрекъсната връзка с друг сървър, манипулацията не може да се установи толкова лесно”, разказа специалистът.
По думите му, статистически е много малка вероятността при 20 съдии 3 от 4 дела да се паднат на един съдия, както било в случая с делата на КТБ.
Според него е важно проблемът да се реши генерално, като това може да стане с нова централизирана система с различен софтуер.
„ВСС покани IT специалисти от няколко институции за нова проверка. Целта й е не да се проверява отново същият софтуер, а да се оцени кой от трите използвани в системата може да осигури повече сигурност и прозрачност на процеса. Все пак въпросът е какво пише в заданието за писане на програмата”, уточни Величков, подчертавайки ролята на ВСС в процеса.