Никоя от досегашните проверки на Висшия съдебен съвет за случайното разпределение на делата не е имала ефективни резултати. Това заяви в предаването „Тази сутрин” съдия Весислава Иванова от Софийския градски съд. Тя е един от 15-те магистрати, които в сряда поискаха ставката на ръководството – на Владимира Янева и на заместниците ѝ Богдана Желявска и Петя Крънчева, и обвиниха ВСС в бездействие.
„Искането е адресирано до ВСС, защото в никой от случаите досега ВСС не реагира адекватно, извърши проверки с изключително неефективни резултати”, подчерта съдия Иванова. Тя припомни, че подобни реакции е имало и друг път, но не е имало последствия, независимо от състава на ВСС.
„Още през 2009 г. при друго ръководство и друг ВСС, изпратих писмо с опасения за случайното разпределение, защото се наблюдава определена концентрация на определен вид дела при определени съдии. Редови съдии сме реагирали и друг път - при избора на ръководството на СГС през 2011 г. Тогава посочихме какъв според нас трябва да е профилът на кандидата и защо предпочитаме един кандидат. Не се обаждаме за първи път, но за първи път ни обръщат внимание”, подчерта съдия Весислава Иванова.
Предистория на скандала
Като снежна топка по наклон се разраства силата и мащаба на скандала в съдебната система. Първо ай ти специалисти доказаха, че системата за случаен подбор на съдии е лесна за манипулация като детска игра. След това френски инвеститор се оплака как компанията му е превзета след схема с участието на съдия, синдик и охранителна фирма. „Това се случва и на други инвеститори в България”, оплака се Николаос Смирноф.
Малко по-късно френският посланик обяви, че след свое разследване е установил, че изборът на съдия при гледането на делото за френската фирма е манипулиран, а съдията изпълнява икономическа поръчка. Той предупреди за „гнили ябълки” в системата.
Не закъсняха и политическите реакции. Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев поиска оставката на Висшия съдебен съвет.
Съдия Румяна Ченалова отговори противоречиво на въпроса за отношенията си с със синдика Панайот Велков. Малко по-късно оставка на цялото ръководството на СГС поискаха 15 съдии от най-важния съд за търговски спорове в страната.
Междувременно приближен адвокат на банкера Цветан Василев също обяви, че влиянието във фирмите, към които са изтекли милиардите от КТБ, се преразпределя по същата схема, от същия съдия Ченалова. И че в това няма нищо случайно.
Допълнителнитве обясненията на съдия Ченалова накараха френския посланик да я нарече в профила си в туитър „все по-нахална”.
Още съмнения
Съдия Весислава Иванова потвърди, че след свои наблюдения също е установила концентриране на определен род дела при трима съдии. „Когато ВСС назначи проверка за разпределението на делото за КТБ, проверката не приключи, ВСС прие декларация, но не излезе и не каза дали има нарушение, нито дали няма нарушение”, обясни магистратът.
„Делото за КТБ стига до сървъра на ВСС 24 часа по-късно, въпреки че се изпраща за секунди с натискането на копче, и никой не отговори на въпроса защо. Движението на делото е било съмнително и необичайно, има съмнение дали страните са третирани равнопоставено, има съмнения и за корупция. КТБ и френският случай не са единствени”, обясни още Иванова. Тя се въздържа от коментар за корупция в съда. „Аз не мога да говоря по този начин, защото ще извърша етично нарушение. Като съдия мога да говоря само с факти”, посочи тя.
Според Весислава Иванова „въпрос на елементарна чувствителност, на достойнство и отговорност е хората, които не отговориха на въпросите за случайното разпределение и не защитиха съда, да се оттеглят”.
В отговор на обвиненията на 15-те съдии ръководството на Софийския градски съд изпрати до медиите писмо, в което отхвърля критиките и подчертава, че „винаги е изпълнявало работата си по организационната дейност на съда добросъвестно и спазвайки стриктно закона”.
„В работата на съда не цари добър ред и организация”, отговори обаче съдия Весислава Иванова. „Никой не обясни как е възможно след като ръководството на съда да каже, че е имало срив в системата, после проверката показа, че не е имало, а никой не обясни как така”, посочи магистратът. „На мен не са ми се падали дела по една тематика”, обясни тя.
„Ако ВСС иска, може да направи качествена проверка. В разговори с ВСС ние бихме били доста по-конкретни. Това не е наша лична битка – делата не са мои, нито се очаква съдията да правораздава в друг освен в публичен интерес”, каза в заключение Весислава Иванова.