Осем дни след бедствието, стана ясно становището на строителния контрол за застрояването на двете дерета в „Аспарухово”. Строежите в дерето в ромската махала са в зона, предвидена за озеленяване. Няма издадени разрешения за строеж и одобрени проекти.
Улица Моряшка е сред най-тежко поразените от бедствието. Именно по протежението на тази улица е другото дере, което заля десетки къщи. От РДНСК констатират, че там има 40 имота, общинска собственост, но предоставени на физически лица. Така всъщност хората са обезщетени през 70-те години на миналия век при строителството на язовир „Цонево".
Освен десетките къщи, които ще бъдат съборени в „Аспарухово”, на разрушаване подлежат и 30-тина магазина. Парадоксът е, че през 90-те години общината е дала на собствениците отстъпено право на строеж за 30 години, а сега хората реално остават без поминък.
От кметството обясниха, че магазините трябва да се премахнат, за да се осигури проходимост на канала, за да се избегнат нови бедствия. Проблемът за хората е, че земята е общинска, те имат отстъпено право на строеж за 30 години, което са приели като гаранция за бъдещето си. В общината признават, че и тогава, и сега застрояването на канала е недопустимо инженерно решение.
Общината ще търси начини за компенсиране на търговците. В същото време стотина нуждаещи се ще бъдат настанени в 20 оборудвани фургона.