Мина "Ораново - Пирин" край Симитли отново добива въглища. Последната проверка на инспекцията по труда обяви условията на труд за безопасни и разреши на миньорите да слязат под земята на две смени.

Рудникът има одобрен план от Министерството на икономиката и тази година трябва да произведе 67 200 тона въглища.

Според последната проверка, условията на труда не застрашават живота на работниците, а галериите се укрепват и вентилират. Въпреки това само преди дни работник по чудо не загина – беше затрупан до кръста от въглища и спасен от колегите си.

Той ще прави курбан на всеки 7 април

Намираме Янко в миньорски блок, където се възстановява след инцидента от миналата седмица, когато пласт въглища в галерията се срутва и за части от секундата го засипва до кръста.

„Малкият дявол! Всичко нормално мина, нямам нищо счупено, добре съм”, казва миньорът.

По думите му човек трябва да запази самообладание в подобни критични ситуации и да има „здрава психика и здраво сърце”.

Янко не е казвал за инцидента на шефовете си. Директорът на рудника потвърди, че не знае за случая.

След трагедията

Миньорът обяснява, че след последния трагичен инцидент в „Ораново” (когато загинаха четирима работници) галериите се укрепват с метал. Преди това мината беше затворена за половин година.

„Аз не мога да проумея защо така има лошо отношение, жалко за хората които си заминаха, но не мога да кажа, че рудника е излишен за общината, все пак той дава хляб на 200 души”, казва директорът Валери Манов.

Концесията е възстановена, инспекцията по труда също е разрешила добива, тъй като в рудника има минен спасител, който да извършва измерване на газове или приток на вода. Рудникът е подписал договор със спасителната служба на бобовдолската мина.

И малкото работници, които се съгласиха да говорят, твърдят, че всичко е наред, както и че не знаят за инцидента с Янко. Средната заплата в рудника е между 500 и 1000 лева на месец. За въглищата трудно се намира пазар и мината е на загуба, въпреки рекламата по местното радио, която ги предлага за 190 лева за тон.

И други са под наблюдение

Освен „Ораново”, инспекцията по труда наблюдава още няколко мини у нас – „Бобовдол”, „Бабино”, „Фундаментал”, „Балкан 2000”, „Черно море”. Те се следят заради опасния начин на производство