Известният датски архитект и урбанист Ян Геел, който е у нас, за да консултира изработването на дългосрочната визия за развитието на София, е изненадан, че почти всеки младеж в България има евтина и неекологична кола.
„Колата се е превърнала в царя на града. Всичко се прави с цел колите да са щастливи и се прави малко хората да са щастливи“, каза той пред репортера на bTV Валери Каблан и разказа, че датчаните си купуват автомобил чак след 30-годишна възраст, защото по-рано... просто не им трябва.
Столицата на Дания – Копенхаген, е град, в който половината от работещото население се предвижва на колело, а качеството на живот е на едно от първите места в света. Всичко това става възможно благодарение на огромните усилия на местни архитекти и урбанисти като Геел.
За София той смята, че има много потенциал. „Разходих се на много публични места в центъра на града. Те в момента не са много свързани и мисля, че има възможност за изграждането на атрактивен градски център, който да се съревновава с търговските центрове“, каза архитектът.
Що се отнася до един от основните проблеми на столицата – колите и велоалеите, Геел коментира, че „няма бързо решение, но има много примери за градове, които са се справили с този проблем, като Ню Йорк, където построиха 80 хил. километра велоалеи и правят всичко възможно колите да не пречат на колоездачите“.
Според него мерките, налагани в различни градове за справяне със задръстванията, като такса за влизане в центъра с автомобил или ограничение според регистрационния номер, имат успех, но е нужна най-вече за промяна в манталитета на хората.
Архитектът обаче призна, че все още няма предложения за София. „Понякога наричам работа с градове „лекарски преглед“ – аз съм докторът и първо трябва да видя пациента. Няма бързи начини“.
Вижте повече във видеото:
Датският архитект е консултирал развитието на пешеходна зелена зона в Копенхаген, а в последните 10 години работи за подобряване на градската среда на редица големи градове като Копенхаген, Лондон, Стокхолм и Сан Франциско.