С напредването на деня изборите в Кърджалийско стават все по-интересни. Жалбите и сигналите за нарушения валят. Те са основно за нерегламентирана агитация във и около изборните секции, предаде специалният пратеник на bTV Полина Ботева.
В сравнение с предишните парламентарни избори се наблюдава повишена избирателна – към 17 ч. тя беше 30,26%.
В последните дни имаше масово сменяне на членове на секционните избирателни комисии в района и от РИК се притесняват, че много от тях не са обучени и ще има проблем при предаването на протоколите.
Същевременно първите автобуси с гласоподаватели вече си тръгнаха за Турция.
Едно от селата в региона обяви бойкот и отказа да гласува. В друго пък – Миладиново, жителите бяха изненадани с неочакван подарък – фиданки на овощни дръвчета.
„Не сме платили, само пишат на кого колко, имената пишат и се подписват хората – това е“, каза пред bTV Назифе – една от ощастливените. По думите ѝ в замяна не се иска нищо.
„Само казват: „Раздаваме, решението е ваше, ние само раздаваме“, обяснява Назифе.
„Знаем коя е партията – добавя тя – ДОСТ“.
В раздаването участва и председателят на местния съвет на ДОСТ.
Сред фиданките има ябълки, череши и круши. Цената им на пазара е по около 5 – 6 лева за бройката. В Миладиново са раздавани по 3 – 4 на човек.
Всичко се случва на улицата и по списък.
В края на селото един от мъжете е спрян от полицията. В ремаркето на колата му все още има от овошките, документи за тях обаче – не.
Казаха ми само да ги закарам. Платиха ми, каза пред bTV мъжът – Месут Мустафа, който е активист на партията.
Фиданките са от складова база след селото.
„Този склад е на местен бизнесмен, това беше бивше МТС, преди два дена се разтовариха два тира с фиданки“, обяснява кметът на селото Фехим Мустафа.
Собственикът е Хаджъ Аптула – председател на мюсюлманското настоятелство в Кърджали.
От ДОСТ казват, че фиданките са дарение за хората от селото от председателя на мюсюлманското настоятелство. Акцията е в деня за размисъл, защото „след три дни ще е късно за засаждане“.
Не пожелаха да застанат пред камерата ни, а собственикът на склада изключи телефона си.
Прокуратурата проверява всички замесени.
Овошки вероятно са получили не само съседите на Назифе, защото коли, натоварени с фиданки, се срещаха не само в Миладиново.
Около 255 000 души имат право на глас в Кърджалийска област.
Сред жалбите, подадени до момента в РИК, са че кметът на село Калинка през цялото време е бил в изборната секция под предлог, че поправя кафе машината.
Кметове в непосредствена близост до местата за гласуване видяхме и в други населени места в областта, като в село Желъдово, например.
Нарушава се и правилото в изборната секция да се говори само на български език.
В съседната Хасковска област право на глас имат 238 876 избиратели.
Вече заваляха жалбите и сигналите от партии. Един от тях е за купуване на гласове, съобщи кореспондентът на bTV Мария Георгиева. Мъж от димитровградското село Черногорово е хванат да снима с чужд телефон бюлетината, която е пуснал. Той първо казал, че е бил мотивиран срещу 20 лева да гласува за определена партия, после разказал, че му обещали работа. Случаят вече е предаден на прокуратурата.
РИК проверява и действията на застъпник в секция в хасковското село Манастир, който заплашвал избирателите, че ако не гласуват за неговата партия, ще им спрат социалните помощи. Полицията работи по случая.