След скандали и бурни дебати, Сметната палата от едноличен се преобразува в 9-членен колегиален орган. Това реши окончателно парламентът с приети на второ четене текстове от новия закон за Сметната палата с автори БСП и ДПС.
Първоначално с 84 гласа "за", 12 "против" и 70 въздържали се депутатите подкрепиха предложението на Георги Кадиев и Борис Цветков от левицата - одитният орган да е от петима членове, колкото са ресорсите според видовете одит, а не от деветима. След прегласуване обаче предложението беше отхвърлено, като 81 народни представители го подкрепиха, 28 бяха срещу и 59 се въздържаха.
Занапред палатата ще се ръководи от 9 души - председател и 8 членове, които се избират и освобождават от НС. Те ще имат 7-годишен мандат. Председателят не може да бъде преизбиран.
От ГЕРБ се обявиха против 9- членния състав на Сметната палата, но отчетоха като разумно предложението на Кадиев. Разходите за деветимата членове ще са повече от половин милион лева, сметна Павел Гуджеров. Той попита дали е оправдано такова завишаване на средства на данъкоплатците.
Георги Кадиев призова за по-бързото приемане на закона, защото палатата в момента е парализирана, "ръководството й си е приготвило багажа" в очакване да се приемат новите разпоредби.
Според Десислава Атанасова от ГЕРБ отпадането на изискването председателят и членовете на
институцията да не са действащи депутати подсилва подозренията, че Йордан Цонев от ДПС се готви да оглави одитния орган.
Председател и членове на Сметната палата могат да станат хора с икономическо или юридическо образование с образователно-квалификационна степен "магистър" и професионален опит в областта на правото, финансите, финансовия контрол, одита или счетоводството не по-малко от 15 години за председателя и 10 години за членовете. Кандидатите трябва да не са осъждани.