Правото на вето е конституционно право на държавния глава, следва обаче да се има предвид, че това право е и отговорност. Президентът консумира правото си, надявам се, че той носи и отговорността си, коментира председателят на ДПС Лютви Местан в коментар за БТА за наложеното вето върху актуализацията на държавния бюджет.
По думите му президентският ход е безпрецедентен, тъй като актуализацията на кабинета "Орешарски" създава законодателна основа за решаване на изключително тежки социални проблеми на българските граждани и на бизнеса. По думите на Местан дори забавянето на тези мерки поставя въпроса за отговорността на този, който упражнява правото си да налага вето.
Ние ще се съобразим подобаващо сериозно към ветото на Росен Плевнелиев, каза председателят на ДПС и добави, че ще правят това всеки път, когато президентът упражни правото си на вето, дори когато актовете му ни изглеждат неаргументирани, защото това е държавния ни глава.
Лидерът на ДПС се надява упражняването на вето няма да не стане условен или дори безусловен рефлекс, защото по думите му тази фигура /ветото/, макар и конситутционно уредена като право на президента, не следва да девалвира. ДПС смята да проведе обсъждания с всички социални
слоеве, включително и с бизнеса, който би бил засегнат от забавянето на актуализацията на бюджета. За нас е важна оценката на обществото, каза Местан.
Заместник-председателят на ДПС Йордан Цонев коментира пред медиите, че не са изненадани от ветото и според него начинът, по който се налага и мотивите към него водят до заключението, че е политическо. „Готови сме да оборим ветото, Министерството на финансите също е готово със своите мотиви и ветото ще бъде преодоляно”, добави зам.-председателят на ПГ на ДПС.