Открити кабели, висящи лампи, счупени решетки и стълби посрещат минувачите в много от софийските подлези. Последната тежка травма, причинена от лошите условия, е в ремонтирания преди три години подлез на площад „Ручей”.
„Състоянието на подлеза е като в Кербала,” казва Иван, който често минава оттук: „Ако има там подлези, може би ще са в по-добро състояние.”
Чести минувачи като него споделят, че се притесняват, когато вървят по видимо опасното трасе.
Преди няколко дни кракът на жена пропада в решетката на стълбището. След случката дупката в решетката е покрита... с кофа за боклук. От Столичната община нарекоха това „обезопасяване с подходящи материали”.
„Имаше жена седнала на стълбите, пред нея имаше едно известно количество кръв”, коментира Божана Янчева, която е свидетел на случката. „Очевидно когато е пристъпвала, решетката е била счупена или се е счупила”, добавя тя.
По думите на хората от района това съвсем не е първият такъв инцидент.
„Преди около 10 дни, слизайки по стълбите, се спънах в решетката и паднах по очи”, споделя друга пострадала.
„Само, че аз се отървах с ожулено коляно и скъсана пола. Препънах се в самата решетка, от нея стърчат страхотни железа”, допълва жената.
Иновативният начин за обезопасяване – с кофа за боклук, не е прецедент. Отсрещната страна на стълбището също има дупка в решетката.От Столичната община отново са преместили близкото кошче върху нея, но този път са го оградили и с предупредителна лента.
Според общината всички подлези на бул. „България” са ремонтирани.
Проверяваме най-близкия подлез в съседство до фаталния на площад „Ручей” – този на кръстовището на бул. „България” и бул. „Гешов”. Не получихме ясен отговор от общината дали той е ремонтиран или не. Сигурно е обаче, че проверки по него се правят всяка седмица.
„Преглеждат се ежедневно всички подлези от районната администрация. Когато има проблеми, те веднага се отстраняват”, коментира Васил Начевски от дирекция „Транспортна инфрастуктура” в Столичната община.
Въпреки твърдението, че проблемите в подлеза се отстраняват моментално, в него ситуацията съвсем не изглежда безпроблемна.
На много места облицовката на тавана липсва, по стените се преплитат открити проводници, а голяма част от лампите се крепят само на кабели.
Друг пропуск на общината е изоставено помещение от подлеза, без врата, което се е превърнало в сметище. Според Начевски проблемът ще се реши, когато подлезът се ремонтира изцяло.
Той признава, че висящите предмети от тавана не са безопасни за преминаването на гражданите, но постоянно се вземали мерки за подобряване на съоръжението.
В много от тези подлези липсва и охрана.
От Столичната община признават, че надписът „24-часово видеонаблюдение” не означава, че има такова. Обещават, че ще направят повторни проверки и се надяват да сведат броя на инцидентите до минимум.
Вижте и видеото: