Реформата в МВР зацикли - съществени промени не са обсъждани след полицейските протести, твърдят синдикатите.
От ръководството на МВР съобщиха, че промените ще се дискутират от началото на следващата година. Проваленият опит за реформа и масовите полицейски протести доведоха до нови преговори. И двете страни са категорични, че реформа трябва. Спешно. Но не е ясно откъде да започне.
„Все още си говорим, не сме стигнали до резултати, дори сериозен разговор как виждаме реформата”, каза Валентин Попов от полицейския синдикат.
Проблемите в системата са много, наслагвани с години: „Не сме доволни от подбора на кадри, от кариерното развитие от обучение. Трябва да се спре политизацията на това министерство. Ако можеше преди време да се твърди, че назначаване на директор на одп става не само чисто професионално, сега това става на по-ниско ниво”.
Стартовата заплата е малко над 600 лева, а често полицаите влагат лични средства за да могат да работят, разказват служители, които ежедневно са на улицата. Запазваме анонимността им, защото нямат право да дават изявления.
„Колите са в окаяно състояние, в дупки в пода, хартия си купуваме. Дрехи не сме получавали от 2012 г., кубинките са окаяни, цялото снаряжение, с изключение на оръжието си купуваме ние (...) Претовареността е страшна. С 5 литра бензин, няма как да си патрулираме района, стоим по храстите и в преките и хората ни упрекват после”, споделят униформените.
Според тях в момента има „много началници” и „малко работници” в МВР. Хората нямат доверие в полицията – прави са, признават служителите.
Отправихме молба за интервю с вътрешния министър Румяна Бъчврова, за да чуем нейното мнение за реформата в МВР. Тя обаче нямаше възможност за среща с нас. От екипа й, заявиха, че обсъждането на промените в детайли ще започне през януари.
Засега се предвижда изваждане на административните услуги от МВР и обособяването им в държавно предприятие.