Полицаите в готовност за протест заради новия проект за промени в Закона за МВР, съобщава Дарик.
Синдикатите в сектора ще се срещнат утре с представители на силовото ведомство, за да обсъдят противоречията си около готвената реформа. От най-големия синдикат в сектора категорично ще се противопоставят на проектозакона в този му вид, тъй като според тях той не се различавал съществено от промените, които предизвикаха масовите полицейски протести в края на миналата година.
За напрежение около готвената реформа в МВР се заговори още преди Нова година. От силовото ведомство отказваха всякакви подробности около промените с аргумента, че все още се правят анализи и разчети и работата не е приключила.
В края на миналата седмица ЗИД ЗМВР е бил официално представен на синдикалните организации в сектора, които обаче са намерили сериозни прилики между новите текстове и тези, които кабинетът за малко да прокара в края на м.г. тихомълком при приемането на държавния бюджет.
"Ние оставаме с впечатлението, че единственият проблем министерството да работи качествено, е да бъдат орязани всички компенсации и обезщетения, които получават служителите на МВР. Ние обаче не смятаме, че това би мотивирало хора да започват работа. Ако по някакъв начин тези предложения влязат в сила, много рязко ще падне качеството на кандидатите за работа в МВР и от това ще пострада гражданското общество", каза пред радиото зам.-председателят на СФСМВР Илия Кузманов.
По думите му в новия проект за изменение на ЗМВР не е решен и проблемът с раздутата администрация и диференцирането на държавните служители - нещо, което беше сред основните задачи пред екипа на Румяна Бъчварова.
По думите му вероятността да се стигне до протест е почти 100%, ако ръководството на МВР не се откаже да внесе проектозакона в този вид.
Позицията на Алианс "Сигурност"
Редица предложения в проекта на Закон за изменение и допълнение на ЗМВР нямат нито икономическа, нито практическа, нито логична обосновка, посочиха в своя позиция от Синдикален алианс "Сигурност".
Според организацията, целта на текстовете е намаляване на полицейските възнаграждения с до 40 на сто.
Тя е категорично против връщането на системата, при която част от извънредния труд на сменните служители беше компенсиран с отпуск, а друга част – с пари.
В позицията се посочва, че разделянето на "сегашни" и "бъдещи" служители на МВР по отношение на обезщетенията е дискриминация.