Днес честваме 138 години от Освобождението на България от турско робство.
Националният трибагреник ще бъде издигнат на тържествени церемонии в цялата страна и празникът ще бъде отбелязан с различни прояви.
В София, в катедралата „Св. Александър Невски” патриарх Неофит ще възглави заупокойна молитва за отдалите живота си за нашето освобождение. След това патриархът ще отслужи Благодарствен молебен за благоденствието на българския народ.
При Паметника на Незнайния воин ще има церемония по вдигане на знамената.
На площада пред Народното събрание вечерта ще се състои и тържествената заря-проверка. Президентът Росен Плевнелиев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще произнесе слово.
Днес в Националният военноисторически музей е ден на отворените врати. Там ще бъде изложена най-голямата светиня на Освобождението – оригинала на Самарското знаме.
На 3 март 1878 година в град Сан Стефано е подписан мирен договор между Русия и Османската империя, с който се слага край на Руско-турската освободителна война и се създава отново българската държава след близо 500-годишно османско владичество.
Причина за войната е жестокото потушаване на , което предизвиква огромен отзвук в цяла Европа. Видни общественици и държавници, сред които Уилям Гладстон и Виктор Юго, издигат глас в подкрепа на потиснатите българи.
По силата на Санстефанския договор, България се превръща в най-голямата държава на Балканите. В нейните граници влизат Южна Тракия до БЯло Море, цялата територия на Македония на югозапад и Добруджа на североизток. В западната част на страната е включена източната част на днешната Сърбия.
От 1888 година 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество. Еднократно като официален празник е отбелязан през 1978 година по повод 100-годишнината от Освобождението. С решение на Великото Народно събрание от 5 март 1990 година датата е обявена за Национален празник.