Неправителствени организации у нас започнаха кампания за помощи за сирийските деца от центровете за временно настаняване. Събира се най-необходимото - адаптирани млека, памперси, дрешки и детски колички.
На ръба на мизерията, без пари и без право на работа, животът за сирийците в Пъстрогор продължава месеци наред. Рами и семейството му живеят тук от юли, имат близнаци на по годинка. „Вече имам три деца, жена ми роди син. Още е в болницата, живеем със 170 лева. Няма да ни стигнат за нищо”, споделя Рами Албадау.
„Дават ти 65 лева. Едно дете - 65 лева - той иска да пие адаптирано мляко - само то на месец струва 80 лева. Няма памперси, няма лекарства”, допълва Хасан Дака.
Агенцията за европейска интеграция е сред организациите ,които помагат. „Войната от Близкия Изток се пренася донякъде в тези лагери - борейки се за оцеляване, във момента в който те виждат някаква помощ започват да се борят за нея и всеки от тях се стреми да получи максимално количество за своето семейство”, коментира Розалина Гьобеклиева- директор на Агенцията за европейска интеграция в Хасково
За да не гладуват, често чужденците си набавят храна сами. „От селото се оплакват хората - имат проблеми някой от тях, влизат в дворовете, берат им плодовете, зеленчуците където се трудят”, оплаква се Благой, който живее в с. Пъстрогор.
Парите от държавата се харчат пестеливо и за най- необходимото. „Те си правят за всяко едно нещо сметка и месо не консумират”, заяви Георги Трифонов - собственик на магазин.
За да си напазаруват, бежанците вървят километри или на стоп, такси използват рядко семействата с деца Таксиметровият шофьор Здравко казва, че е имало моменти, в които е нямало пари да си платят за курса, но на другия ден си плащали без проблем.
Престоят в болница излиза най- скъпо на сирийците. Лечението е безплатно, но парите които роднините харчат за транспорт, за да идват на свиждане, ги разоряват. И затова бягат.
„В момента например липсва едно дете, което няма как да избяга. Вратите на отделението са заключени и явно през прозореца- майката и детето са заминали за Пъстрогор”, обясни д-р Катюша Николова - завеждащ детско отделение в МБАЛ Свиленград.
Според статистиката, всеки трети бежанец от Сирия е дете под 10 годишна възраст .