Германски евродепутат и член на комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент ще настоява Европейската комисия да спре еврофондовете за България, ако бъдат приети предложените от управляващите в страната промени в Закона за Сметната палата.

„Много се тревожа, защото България има повече проблеми от останалите държави в ЕС. Имаме нужда от независима и работеща добре Сметна палата, която да заслужава доверие с наблюдението си над изразходването на средствата от националния и от европейския бюджет. Намеренията за промяна на закона са много тревожни. Много се надявам правителство да се въздържи от предприемането на подобни мерки. Моля не правете това”, призова Ингеборг Гресле, цитирана от БТА.

Гресле е евродепутат от Европейската народна партия, чийто член от българския парламент е опозиционната партия ГЕРБ. Според ГЕРБ промените в закона, предложени от група депутати начело с Йордан Цонев от ДПС, целят управляващите да "овладеят" одитния орган и да го използват за политически рекет и партийни сделки, а настоящият председател на палатата Валери Димитров споделя същото мнение. Според ГЕРБ се създава законова възможност за уволнение на досегашните директори на екипи и назначаване на удобни за властта хора на тези постове.

„Искаме България да получава и използва европейските средства, но трябва да бъдем уверени, че с тях нищо няма да се случи и парите ще отидат при онези, които трябва”, заяви евродепутатът.

Като се позова на данни на „Трансперънси интернешънъл", тя коментира, че положението с корупцията и правосъдието в България се влошава все повече, защото всяко следващо правителство отменя мерки, предприети от неговите предшественици.

Председателят на Сметната палата Валери Димитров, който е в Брюксел по покана на Гресле, съобщи, че е представил опасенията си пред евродепутати, сред които и Йенс Гайер от групата на социалистите и демократите, също член на бюджетната комисия.

Според него управляващото мнозинство показва, че има нужда от политически подчинена Сметна палата заради резултатите от извършените проверки. „Казваме неприятни неща за тях, но това е истината”, заяви Димитров. В отговор на въпрос той поясни, че с приемането на законовите промени мандатът му следва да бъде прекратен.

Димитров определи промените в закона като очевидна политическа атака и изрази критика към намерението за въвеждане на партийни квоти в ръководството на Сметната палата. „За партийни квоти в новия закон не пише, но това е очевидно и е стара, лоша, политическа българска традиция”, коментира той. „Въвежда се старият партийно-партизански модел”, коментира Димитров.