Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) е установила около 20 опасни нелегални имигранти, влезли на територията на България. Те са настанени в центровете от затворен тип на Дирекция „Миграция” към МВР и не представляват опасност за обществото, увери директорът на звеното и зам.-директор на Гранична полиция Йотко Андреев в предаването „Лице в лице” по bTV.
„Към този момент няма представители на „Ислямска държава”,” информира още той и подчерта, че службите за сигурност в България работят много активно и не бива да се подценяват.
Йотко Андреев обясни, че оглавяваната от него Дирекция „Миграция” се занимава с нелегално пребиваващите у нас чужденци, които към този момент са около 1000 души. Те са настанени в центровете под юрисдикцията на дирекцията, които са от затворен тип и наподобяват затвор.
Онези чужденци, които подадат молби за специален статут, стават отговорност на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и се преместват в центровете на ДАБ.
Андреев оцени като адекватна организацията на органите, ангажирани с влизащите в страната чужденци. „В следствие на този миграционен натиск, който започна още през 2011 г. след събитията в Африка, след това Близкия изток, в края на 2013 г. се формира Кризисен щаб, който направи разпределителния център в Елхово - той проучва влизащите в страната и оттам се разпределят към центровете на Дирекция „Миграция” и на ДАБ в зависимост от това дали искат статут”, обясни още Йотко Андреев.
Той разказа и каква е процедурата с нелегалните имигранти, които не представляват заплаха за националната сигурност, но и не са бежанци. „Най-напред трябва да установим самоличността им, което обикновено е много трудно, защото 95% от тях нямат документи. След справка в съответното дипломатическо представителство и издадена заповед за експулсиране от българските власти, трябва да убедим тези граждани да подпишад декларация за доброволно експулсиране”, разказа Йотко Андреев.
Той уточни, че основен проблем на този етап е, че дипломатическите представителства отказват да приберат гражданите си, ако те не са подписали доброволната декларация, а имигрантите пък често отказват. „Държавите от третите страни не желаят да ги вземат обратно без доброволна декларация. Нашите служители разполагат с 6 месеца след издаването на заповедта да ги убедят, след което Административен съд в съответния регион може да удължи периода на престой с 12 месеца. След изтичането на 18 месеца – максималният срок на престой в център на Дирекция „Миграция”, законът ни задължава ние да пускаме тези граждани на свобода. Такъв е законът в България, а и във всички европейски държави”, обясни още Йотко Андреев.
„Това се отнася само за имигранти, които не са заплаха за националната сигурност, и не важи за случаи на ДАНС, за които посолствата задължително съдействат”, подчерта още той.
Андреев обаче уточни, че през последните осем години през центровете на Дирекция „Миграция” са преминали повече от 30 000 души, като само трима са останали за максималния срок от 18 месеца. „Този път не е лесен, мястото не е много приятно. Направено е така, че да не бъде лесно да останат”, допълни той.
Прогноза за нова огромна бежанска вълна
Директорът на Дирекция „Миграция” потвърди, че заради действията на джихадистите от „Ислямска държава” в Ирак и Сирия се наблюдава увеличаване на имигрантския поток и броя на търсещите убежище граждани.
Той предупреди, че през 2015 г. може да се учаква нова безпрецедентна по мащабите си бежанска вълна от Афганистан към Европа. „В Иран от около 25 години има около 5 млн. афганистански бежанци. През следващата година предстои да бъдат прекратени бежанските статути на около 700 000 души. Не мога да твърдя, че всички ще тръгнат, но голяма част от тях ще тръгнат към Европа и повечето ще минат през България”, обясни Йотко Андреев.
Той декларира, че България се справя с имигрантския натиск след мерките, предприети след бежанската вълна от края на 2013 г. „От създаването на щаба, на разпределителния център в Елхово, оградата на границата – като показател трябва да се отчете, че натискът се е увеличил три пъти, но те не са влезли по ред причини – турските власти са ги връщали, други са се отказвали заради стената”, посочи Анреев.
„Не е вярно, че са ритани, гонени и бити”, категоричен бе зам.-шефът на „Гранична полиция”, отричайки твърденията на международни правозащитни организации за изтласкването на бежанци от българската граница.