Убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина досега трябваше да бъде разкрито. Това заяви в предаването „Тази сутрин” бившият шеф на отдел „Убийства” в МВР Ботьо Ботев.
Припомняме ви, че 16-годишният младеж беше убит посред бял ден на 2 юни тази година по обяд. Неизвестен все още извършител прободе младежа с нож. И до ден днешен следствието няма заподозрян, а опасността убиецът вече да е напуснал страната е напълно реална.
Според криминалиста най-вероятно става въпрос за случайно убийство, но въпреки това не са изключени и други обстоятелства. "Те подлежат на много прецизна оценка, известни ли са някои неща със събития преди убийството, времето на срещата, мястото на срещата, неща, които говорят за инцидентен характер, но той може и да е провокиран от извършителя", коментира Ботьо Ботев.
В този случай има специфични неща – има фактология, има важна следа, изведена от самата обстановка по случая – образът на вероятния извършител, говори се, че може да е свидетел, но най-вероятно той е извършителят, смята криминалистът.
В работата по всеки един случай се търси следата, по която да се тръгне. Тук има не следа, а вероятният образ на извършителя. Това е изключително много, изключително важно и с това нещо, с тези факти, с тези обстоятелства считам, че би трябвало досега да се стигне до това кой стои зад този образ, каза криминалистът.
Според него не е възможно някой да прикрива извършителя, а въпросът е дали се работи така, както трябва - с нужните познания и професионализъм.
Ботьо Ботев поясни, че работата по едно убийство е много сложна, необходимо е да се прилагат много специализирани неща, много опит от тези, които работят и това, че едно убийство не е разкрито за шест месеца не е фатално. Понякога за един случай трябват години, заяви Ботев.
Първите 3, 4, 5 дни са изключително важни – тогава, когато се събира информацията, свързана със самото престъпление на местопроизшествието, каза криминалистът и допълни, че в такава работа, когато участва един огромен колектив от хора, пропускът на един от тази верига е достатъчен, за да се провалят усилията на много хора и това се е получавало многократно.
Той даде за пример случая с тройното убийство на полицаите в "Люлин", където, ако двама оперативни работници са си били свършили работата, както им е била поставена да я свършат, на базата на създадената организация, още първите три-четири дни е щяло да се стигне до извършителите на този тежък случай.
Но тези хора са докладвали необективни факти, които не са проверени, и на базата на това не се е стигнало до установяването на извършителите, а се е наложило огромен колектив от хора да работят седем – осем месеца, за да се стигне до това, което са пропуснали, допълни Ботьо Ботев.